Aptitude - Problems on Trains - Discussion

Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 10)
10.
A jogger running at 9 kmph alongside a railway track in 240 metres ahead of the engine of a 120 metres long train running at 45 kmph in the same direction. In how much time will the train pass the jogger?
3.6 sec
18 sec
36 sec
72 sec
Answer: Option
Explanation:

Speed of train relative to jogger = (45 - 9) km/hr = 36 km/hr.

   = 36 x 5 m/sec
18

   = 10 m/sec.

Distance to be covered = (240 + 120) m = 360 m.

Time taken = 360 sec = 36 sec.
10
Discussion:
107 comments Page 5 of 11.

Ram said:   1 decade ago
Answer is 48 sec as jogger also jogs 2.5x distance.

= 360+2.5x/x = 10.

= 360+2.5x = 10x.

= 360 = 7.5x.

= 48 = x.

Hence 48 sec is the answer.

Padma said:   1 decade ago
Question asked about at what time train cross man. Man has no length then why we add track length?

Monica said:   1 decade ago
Why we add track length means because man is running on track? So man gets the track length.

Sushanto said:   1 decade ago
Why (36 x 5/18) is used? How you get 5/18?

Ankush said:   1 decade ago
5/18 we can get like that.

Suppose speed is 10 km/hr so we can say like that.

(10)*1000/3600 m/second, so 1000/3600 will become 5/18.

Raji said:   1 decade ago
What is the difference between 2nd problem and 10th problem?

Ishan said:   1 decade ago
"A jogger running at 9 kmph alongside a railway track in 240 metres ahead of the engine" - This means The engine is 240 metres behind of that person. So the train has to cover that distance (120+240) metres by it's own speed (without considering relative speed as it has not reached that jogger yet) and after that train has to cover that jogger (considering relative speed).

When the train is covering (120+240) metres the jogger has moved some extra distance in forward direction by that time. So thinking in that way is going to be more complex.

Here we have to think of two moving objects - one is the train which is of length 120 metres and of speed 45Kmph. Another is of length 240 metres and of speed 9Kmph in Same Direction. (Like two trains moving in same direction with different speed).

So, total length = 240+120 = 360 metres.

Relative speed = (45-9) Kmph = 36*(5/18) m/s = 10m/s.

Hence time = 360/10 = 36 seconds.
(1)

Aaditya said:   1 decade ago
For the 1st 240m. Why are calculating the relative speed?

The jogger comes alongside the train after 240m. So, after that the relative speed should be considered. Please explain.

Rohit basuri said:   1 decade ago
The jogger is also running. So, we also need to factor in the additional distance he covers.

If the time taken by train to cross the jogger is x.

(360+(9*5/18)*x)/10 = x.

x = 48 sec.

Nilesh said:   1 decade ago
t = a+b/u-v.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.