Aptitude - Problems on Trains - Discussion
Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 10)
10.
A jogger running at 9 kmph alongside a railway track in 240 metres ahead of the engine of a 120 metres long train running at 45 kmph in the same direction. In how much time will the train pass the jogger?
Answer: Option
Explanation:
Speed of train relative to jogger = (45 - 9) km/hr = 36 km/hr.
| = | ![]() |
36 x | 5 | m/sec |
| 18 |
= 10 m/sec.
Distance to be covered = (240 + 120) m = 360 m.
Time taken = |
![]() |
360 | sec |
= 36 sec. |
| 10 |
Discussion:
107 comments Page 10 of 11.
M.V.Rama Krishna Kumar Reddy said:
1 decade ago
For the same direction we get relative speed by subtracting speeds.
Aditya bala said:
1 decade ago
We calculate relative speed for opposite and same direction if they travel in opposite direction we add them, in same direction we substract them.
Deepak agrawal said:
1 decade ago
@Harika
we calculate the ralative speed when two object are run simultenously in parallel .
we calculate the ralative speed when two object are run simultenously in parallel .
Viji.T said:
1 decade ago
The distance taken here is not clear for me. They use the term ahead of the engine like that. What they mean there. To take a distance as (120+240) , what is the logic behind that. Please can anyone explain me?
Harika said:
1 decade ago
When we have to calculate relative speed?
Viji said:
1 decade ago
Any body please explain that the relative speed calculation for both speed and distance when opposite and same direction moving ?
Gayathri said:
1 decade ago
Logic 1
Suppose two trains or two objects bodies are moving in the same direction at u m/s and v m/s, where u > v, then their relative speed is = (u - v) m/s.
Here the train moves at 45 km/hr and the jogger moves at 9 km/hr in same direction... relative speed = (45-9)= 36 km/hr and since the distance is in meters we have to convert the relative speed i.e 36 km/hr to meter/sec by multiplying 5/18.
therefore, relative speed = 36 * 5/18 = 10 m/sec
Logic 2
If two trains of length a metres and b metres are moving in the same direction at u m/s and v m/s, then:
The time taken by the faster train to cross the slower train = (a + b)/(u-v).
In this question the train moves 120 m and jogger moves 240 m
total distance = 120 + 240 = 360
now we know relative speed and distance, so we can easily compute time by applying the formula time = distance / speed
time = 360 / 10 = 36 secs
Hope u understood friends
Suppose two trains or two objects bodies are moving in the same direction at u m/s and v m/s, where u > v, then their relative speed is = (u - v) m/s.
Here the train moves at 45 km/hr and the jogger moves at 9 km/hr in same direction... relative speed = (45-9)= 36 km/hr and since the distance is in meters we have to convert the relative speed i.e 36 km/hr to meter/sec by multiplying 5/18.
therefore, relative speed = 36 * 5/18 = 10 m/sec
Logic 2
If two trains of length a metres and b metres are moving in the same direction at u m/s and v m/s, then:
The time taken by the faster train to cross the slower train = (a + b)/(u-v).
In this question the train moves 120 m and jogger moves 240 m
total distance = 120 + 240 = 360
now we know relative speed and distance, so we can easily compute time by applying the formula time = distance / speed
time = 360 / 10 = 36 secs
Hope u understood friends
(1)
Dheeraj said:
1 decade ago
@rprabha... no when two things are going in same direction then realtive speed is not sum of that things..
Sumi said:
2 decades ago
hi priyanka u understood wrongly relative speed for the objects in same direction is obtained by subtracting only
Jelli said:
2 decades ago
Hi
i think you can use the formula
u=(a+b)/(u-v) (both in a same dir)
=(120+240)/(45-9)*5/18
=36s
i think you can use the formula
u=(a+b)/(u-v) (both in a same dir)
=(120+240)/(45-9)*5/18
=36s
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers

m/sec
Time taken =