Aptitude - Numbers - Discussion
Discussion Forum : Numbers - General Questions (Q.No. 32)
32.
How many 3-digit numbers are completely divisible 6 ?
Answer: Option
Explanation:
3-digit number divisible by 6 are: 102, 108, 114,... , 996
This is an A.P. in which a = 102, d = 6 and l = 996
Let the number of terms be n. Then tn = 996.
a + (n - 1)d = 996
102 + (n - 1) x 6 = 996
6 x (n - 1) = 894
(n - 1) = 149
n = 150
Number of terms = 150.
Discussion:
33 comments Page 1 of 4.
Tushar said:
7 years ago
Step 1) Consider highest 3 digit number divisible by 3 which is 996, dividing it by 6 we get remainder as 166. Since we want only 3 digit numbers which are divisible by 3 we need to subtract the 2 digit numbers in here.
Step 2) Consider highest 2 digit number divisible by 3 which is 96,dividing it by 6 we get remainder as 16.That means there are 16 (2 digit numbers) divisible by 6.
Step 3) Now subtract these two corresponding remainders we get 166-16 = 150.
Step 2) Consider highest 2 digit number divisible by 3 which is 96,dividing it by 6 we get remainder as 16.That means there are 16 (2 digit numbers) divisible by 6.
Step 3) Now subtract these two corresponding remainders we get 166-16 = 150.
(1)
Udaya santhi said:
1 decade ago
6 written as 2*3.
The number completely divisible by both numbers 2&3.
If the number is divisible by 2 that number should be an even.
If the number is divisible by 3 then taken sum of digits.
Option verification:
Only two even numbers are there 150 & 166.
These two numbers are divisible by 2.
1+5+0 = 6(which is divisible by 3), 1+6+6 = 13(which is not divisible by 3).
Hence 150 is the answer.
The number completely divisible by both numbers 2&3.
If the number is divisible by 2 that number should be an even.
If the number is divisible by 3 then taken sum of digits.
Option verification:
Only two even numbers are there 150 & 166.
These two numbers are divisible by 2.
1+5+0 = 6(which is divisible by 3), 1+6+6 = 13(which is not divisible by 3).
Hence 150 is the answer.
Lalit said:
1 decade ago
Another short technique is last 3 digit no is 999 so we divide 999/6= 166 we don't consider decimal part. Now, we only need 3 digit number so 100/6= 16 therefore, 166-16=150 answer.
166 is the total number divisible by 6. We subtracted 100 because before 100 there is only 2 digit number divide by 6.
166 is the total number divisible by 6. We subtracted 100 because before 100 there is only 2 digit number divide by 6.
Ashish said:
1 decade ago
If we want to find how many numbers present in 3 digit no which is divisible by any number. Then here is method.
Eg: How many 3-digit numbers are completely divisible 8 ?
Answer:
1000/8=125.
100/8=12 with remainder 4.
125-12=113.
So 113 numbers are divisible from 100 to 999 by 8.
Eg: How many 3-digit numbers are completely divisible 8 ?
Answer:
1000/8=125.
100/8=12 with remainder 4.
125-12=113.
So 113 numbers are divisible from 100 to 999 by 8.
Tirtha said:
7 years ago
By taking the multiples of 2*3 for 6 we can operate the divisibility rule for this question.
As for 2, the ending digit should be 0, 2, 4, 6, 8 and for 3 sum of all the digit should be divisible by 3.
So, 150 is divisible by both 2 & 3. This is the correct answer.
As for 2, the ending digit should be 0, 2, 4, 6, 8 and for 3 sum of all the digit should be divisible by 3.
So, 150 is divisible by both 2 & 3. This is the correct answer.
Tanu said:
8 years ago
Greatest 3 digit number that is divisible by 6 is 996 (q=166).
The smallest is 102(q=17).
Apply simple number rule to count number of values between 166 to 17,
i.e. 166-17+1=150.
Thus this gives you the number of 3 digits divisible by 6.
The smallest is 102(q=17).
Apply simple number rule to count number of values between 166 to 17,
i.e. 166-17+1=150.
Thus this gives you the number of 3 digits divisible by 6.
Nithya said:
7 years ago
Divisiablity shortcut for 6 = the number should divide be both 2 & 3.
a. 149 / 2 = no because unit digit is odd.
b. 150 /2 = yes because unit digit ends in 0, then check for 3 -> 150 / 3 = 1+5+0 = 6 = 6/3 = 2, so answer is B.
a. 149 / 2 = no because unit digit is odd.
b. 150 /2 = yes because unit digit ends in 0, then check for 3 -> 150 / 3 = 1+5+0 = 6 = 6/3 = 2, so answer is B.
Gis said:
1 decade ago
@sworna
999-100+1 is taken based on arithmetic progression . last 3-digit no: is 999 and first 3-digit no: is 100 . according to the equation n=(l-a)/d +1
here l=999,a=100, d=1
so n=(999-100)/1 +1=900
hope u can understand
999-100+1 is taken based on arithmetic progression . last 3-digit no: is 999 and first 3-digit no: is 100 . according to the equation n=(l-a)/d +1
here l=999,a=100, d=1
so n=(999-100)/1 +1=900
hope u can understand
Neha nagar said:
1 decade ago
@sworna
Dear sworna here +1 is because 100 is also included in three digit no we can not leave 100 here. So it will b better to solve like this....3 digit nos-2 digit nos. So that 999-99=900. Hope you have got it.
Dear sworna here +1 is because 100 is also included in three digit no we can not leave 100 here. So it will b better to solve like this....3 digit nos-2 digit nos. So that 999-99=900. Hope you have got it.
Sahul hameed said:
4 years ago
As per the Divisibility rule; If last digit is even it will divided by 2 and 3 also divided by 6. In this problem only 166 can sacrifice this method. So the answer is 166.
(1)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers