Aptitude - Compound Interest - Discussion
Discussion Forum : Compound Interest - General Questions (Q.No. 6)
6.
What will be the compound interest on a sum of Rs. 25,000 after 3 years at the rate of 12 p.c.p.a.?
Answer: Option
Explanation:
Amount |
|
||||||||||||
|
|||||||||||||
= Rs. 35123.20 |
C.I. = Rs. (35123.20 - 25000) = Rs. 10123.20
Discussion:
38 comments Page 3 of 4.
Gayathri said:
1 decade ago
Please I want a accurate method for 28/25.
Ashwini said:
1 decade ago
I did not understand 2nd and 3rd step in explanation (28/25) how it come please send me details about this steps.
Kasinath @Hyd said:
1 decade ago
P.C.P.A means Percentage Compound Per Annum.
Sreenu said:
1 decade ago
Using percentages
Shortcut method for C.I when P, R%, time is given to find out CI:
1st year:-10% of 25000+2% of 25000=2500+250*2=2500+500 = 3000.
2nd year:-10% of 28000+2% of 28000=2800+280*2=2800+560 = 3360.
3rd year:_10% of 31360+2% of 31360=3136+313.6*2=3136+627.2 = 3763.2.
So total interest is=3000+3360+3763.2 = 10123.2.
I hope this method understand. Goodluck.
Shortcut method for C.I when P, R%, time is given to find out CI:
1st year:-10% of 25000+2% of 25000=2500+250*2=2500+500 = 3000.
2nd year:-10% of 28000+2% of 28000=2800+280*2=2800+560 = 3360.
3rd year:_10% of 31360+2% of 31360=3136+313.6*2=3136+627.2 = 3763.2.
So total interest is=3000+3360+3763.2 = 10123.2.
I hope this method understand. Goodluck.
(3)
Ashok said:
1 decade ago
Firstly simplify the 12/100 it will come 3/25 after that you will get 28/25.
Pulkit said:
1 decade ago
Anybody explain how comes 28/25*28/25*28/25 ?
Thanuja said:
1 decade ago
Please send me the short cut method for compound interest calculation specially for more than 2 years.
Suresh said:
1 decade ago
This method help us to easily understand the sum.
Compound interest + sum of Rs.25000 = 25000 (1 + 12/100) ^3.
=25000 (28/25) ^3.
=35123.2.
We needed only for compound interest =35123.2 - sum of Rs.25000.
=35123.2 - 25000.
=10123.2.
Compound interest + sum of Rs.25000 = 25000 (1 + 12/100) ^3.
=25000 (28/25) ^3.
=35123.2.
We needed only for compound interest =35123.2 - sum of Rs.25000.
=35123.2 - 25000.
=10123.2.
Selva said:
1 decade ago
Hi friends, don't use any formulas for calculating compound interest.
Here I show a simple way for all.
Lets the principal amount be 25,000 rs here and time=3 years, rate of interest=12%. Firstly calculate the interest for 1 year==>25000*(12/100)=3000rs,
So if we want to find the compound interest in second year firstly just add the interest amount to the principal amount==>25000+3000=28000rs.
Then compound interest in 2 years=28000*(12/100)=3360rs,this is the compounded interest in 2 years..then now we just add the previous principal and interest calculated now..28000+3360=31360rs this is the principal amount now.. compounded interest in 3rd year=31360*(12/100)=3763.2rs.
So compounded interest for this amount and rate of interest after 3 years=3000+3360+3763.2=10123.20rs.
Does this concept of compound interest is understandable are not?
Here I show a simple way for all.
Lets the principal amount be 25,000 rs here and time=3 years, rate of interest=12%. Firstly calculate the interest for 1 year==>25000*(12/100)=3000rs,
So if we want to find the compound interest in second year firstly just add the interest amount to the principal amount==>25000+3000=28000rs.
Then compound interest in 2 years=28000*(12/100)=3360rs,this is the compounded interest in 2 years..then now we just add the previous principal and interest calculated now..28000+3360=31360rs this is the principal amount now.. compounded interest in 3rd year=31360*(12/100)=3763.2rs.
So compounded interest for this amount and rate of interest after 3 years=3000+3360+3763.2=10123.20rs.
Does this concept of compound interest is understandable are not?
(1)
Famitha said:
1 decade ago
@Sugi.
28/25 is fraction if you directly divide 1+12/100 you will get 1.12.
The cube of 1.12 is 1.404928.
28/25 is fraction if you directly divide 1+12/100 you will get 1.12.
The cube of 1.12 is 1.404928.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers