Aptitude - Compound Interest - Discussion
Discussion Forum : Compound Interest - General Questions (Q.No. 6)
6.
What will be the compound interest on a sum of Rs. 25,000 after 3 years at the rate of 12 p.c.p.a.?
Answer: Option
Explanation:
Amount |
|
||||||||||||
|
|||||||||||||
= Rs. 35123.20 |
C.I. = Rs. (35123.20 - 25000) = Rs. 10123.20
Discussion:
38 comments Page 1 of 4.
Dolly said:
4 years ago
Shortcut to find out a compound interest by ratio method.
For 3yrs, the ratio is 331 ie find 12% of 25000,
(12*25000)/100 = 3000,
Then find 12% of 3000.
(12*3000)/100 = 360,
Then find 12% of 360.
(12*360)/100= 43.2.
Now multiply by the ratio and then add.
3000*3 + 360*3 + 43.2*1 = 9000 + 1080 + 43.2 = 10123.3.
For 3yrs, the ratio is 331 ie find 12% of 25000,
(12*25000)/100 = 3000,
Then find 12% of 3000.
(12*3000)/100 = 360,
Then find 12% of 360.
(12*360)/100= 43.2.
Now multiply by the ratio and then add.
3000*3 + 360*3 + 43.2*1 = 9000 + 1080 + 43.2 = 10123.3.
(9)
Amit said:
8 years ago
12% = 12/100 = 3/25.
p = 25000.
Solve --- 25000x3/25 = 3000 first interest.
1st = 3000.
2nd = 3000 + 360. (3000x3/25=360).
3rd = 3000 + 360 + 360 + 43.20. (360x3/25=43.20).
--------------------------------------
9000+720+360+43.20 = 10123.20.
Its answer are exactly correct.
Sort and best math any Question solve in 15 second any problem.
p = 25000.
Solve --- 25000x3/25 = 3000 first interest.
1st = 3000.
2nd = 3000 + 360. (3000x3/25=360).
3rd = 3000 + 360 + 360 + 43.20. (360x3/25=43.20).
--------------------------------------
9000+720+360+43.20 = 10123.20.
Its answer are exactly correct.
Sort and best math any Question solve in 15 second any problem.
(8)
Anand singh said:
1 decade ago
Shortcut:
P = 25000, T = 3 years. And R = 12 pcpa, C.I = ?
C.I = 12% of 25000 = 3000.
12% of 3000 = 360.
12% of 360 = 43.20.
i.e 3(3000) + 3(360) + 43.2 = 9000+1080 +43.20 = 10123.20 (since time = 3 years).
P = 25000, T = 3 years. And R = 12 pcpa, C.I = ?
C.I = 12% of 25000 = 3000.
12% of 3000 = 360.
12% of 360 = 43.20.
i.e 3(3000) + 3(360) + 43.2 = 9000+1080 +43.20 = 10123.20 (since time = 3 years).
(5)
Sreenu said:
1 decade ago
Using percentages
Shortcut method for C.I when P, R%, time is given to find out CI:
1st year:-10% of 25000+2% of 25000=2500+250*2=2500+500 = 3000.
2nd year:-10% of 28000+2% of 28000=2800+280*2=2800+560 = 3360.
3rd year:_10% of 31360+2% of 31360=3136+313.6*2=3136+627.2 = 3763.2.
So total interest is=3000+3360+3763.2 = 10123.2.
I hope this method understand. Goodluck.
Shortcut method for C.I when P, R%, time is given to find out CI:
1st year:-10% of 25000+2% of 25000=2500+250*2=2500+500 = 3000.
2nd year:-10% of 28000+2% of 28000=2800+280*2=2800+560 = 3360.
3rd year:_10% of 31360+2% of 31360=3136+313.6*2=3136+627.2 = 3763.2.
So total interest is=3000+3360+3763.2 = 10123.2.
I hope this method understand. Goodluck.
(3)
Musadiq Hussain said:
4 years ago
1+12/100 = 112/100 = 28/25.
(28/25)^3 = 1.40,
25000 * 1.40.
(28/25)^3 = 1.40,
25000 * 1.40.
(2)
Sankari said:
8 years ago
Please explain how 28/25 came?
(2)
KJ B Vinothan said:
6 years ago
Rate interest 12 for 3 year.
1st 2 year =a+b+(a*b/100)=12+12+(12*12/100)=25.44%.
3rd year = 25.44+12+(12*25.55/100)=40.49%.
Then substitute the r value in simple interest for 1 year then you can get answer directly.
1st 2 year =a+b+(a*b/100)=12+12+(12*12/100)=25.44%.
3rd year = 25.44+12+(12*25.55/100)=40.49%.
Then substitute the r value in simple interest for 1 year then you can get answer directly.
(2)
Selva said:
1 decade ago
Hi friends, don't use any formulas for calculating compound interest.
Here I show a simple way for all.
Lets the principal amount be 25,000 rs here and time=3 years, rate of interest=12%. Firstly calculate the interest for 1 year==>25000*(12/100)=3000rs,
So if we want to find the compound interest in second year firstly just add the interest amount to the principal amount==>25000+3000=28000rs.
Then compound interest in 2 years=28000*(12/100)=3360rs,this is the compounded interest in 2 years..then now we just add the previous principal and interest calculated now..28000+3360=31360rs this is the principal amount now.. compounded interest in 3rd year=31360*(12/100)=3763.2rs.
So compounded interest for this amount and rate of interest after 3 years=3000+3360+3763.2=10123.20rs.
Does this concept of compound interest is understandable are not?
Here I show a simple way for all.
Lets the principal amount be 25,000 rs here and time=3 years, rate of interest=12%. Firstly calculate the interest for 1 year==>25000*(12/100)=3000rs,
So if we want to find the compound interest in second year firstly just add the interest amount to the principal amount==>25000+3000=28000rs.
Then compound interest in 2 years=28000*(12/100)=3360rs,this is the compounded interest in 2 years..then now we just add the previous principal and interest calculated now..28000+3360=31360rs this is the principal amount now.. compounded interest in 3rd year=31360*(12/100)=3763.2rs.
So compounded interest for this amount and rate of interest after 3 years=3000+3360+3763.2=10123.20rs.
Does this concept of compound interest is understandable are not?
(1)
Bhaskar chakrabarty said:
7 years ago
What will be the rate of compound interest if a man invests Rs. 1, 01, 490 and get Rs. 2, 03, 500 after 10 years?
Can anyone answer it?
Can anyone answer it?
(1)
Viplov said:
2 decades ago
Please give me a shortcut methods for competitive exams.
(1)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers