Verbal Reasoning - Arithmetic Reasoning - Discussion
Discussion Forum : Arithmetic Reasoning - Section 1 (Q.No. 6)
6.
A pineapple costs Rs. 7 each. A watermelon costs Rs. 5 each. X spends Rs. 38 on these fruits. The number of pineapples purchased is
Answer: Option
Explanation:
Discussion:
21 comments Page 3 of 3.
Bbb said:
2 months ago
Here, the Total Amount is 38.
7+5 = 38, also (1 pineapple purchase).
12 =38
38 -12 = 26,
Now, 26 - 21 = 5 (21/7 = 3)
so, the answer is 3 + 1 = 4 Pineapple.
7+5 = 38, also (1 pineapple purchase).
12 =38
38 -12 = 26,
Now, 26 - 21 = 5 (21/7 = 3)
so, the answer is 3 + 1 = 4 Pineapple.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers