# Electronics - Alternating Current and Voltage - Discussion

Discussion Forum : Alternating Current and Voltage - General Questions (Q.No. 5)

5.

A half-cycle average voltage of 12 V is equal to what rms voltage?

Discussion:

24 comments Page 1 of 3.
Engineer Marc said:
9 years ago

This is wrong. If you use full wave formula:

Valve = 2Vpeak/3.1416 => 12 = 2Vpeak/3.14160 (Shift solve).

Vpeak = 18.8496 (full wave).

For full wave Vrms:

Vrms = Vpeak/sqrt 2 = 18.8496/sqrt 2 = 13.13 (Vrms for full wave).

The correct formula for half wave is:

Valve = Vpeak/3.1416 => 12 = Vpeak/3.1416 (Shift solve).

Vpeak = 37.6992.

For Vrms half wave its:

Vrms = Vpeak/2 => 37.6992/2 = 18.84.

Valve = 2Vpeak/3.1416 => 12 = 2Vpeak/3.14160 (Shift solve).

Vpeak = 18.8496 (full wave).

For full wave Vrms:

Vrms = Vpeak/sqrt 2 = 18.8496/sqrt 2 = 13.13 (Vrms for full wave).

The correct formula for half wave is:

Valve = Vpeak/3.1416 => 12 = Vpeak/3.1416 (Shift solve).

Vpeak = 37.6992.

For Vrms half wave its:

Vrms = Vpeak/2 => 37.6992/2 = 18.84.

Manish yadav said:
7 years ago

We are not use half wave formula because in electrical method also use full wave formula because in case of electrical we are use in wark 5volt minimum value and more than,

5volt <12volt. So we are useful wave formula.

Iavg.=12volt,

Im=12*3.14÷2=18.84

Irms=18.84÷1.41=13.36.

5volt <12volt. So we are useful wave formula.

Iavg.=12volt,

Im=12*3.14÷2=18.84

Irms=18.84÷1.41=13.36.

Whis said:
5 years ago

The answer must be 18.85.

Let me explain,

For half wave rectifier:

Vave = Vpk/π

12v = Vpk / 3.14,

12*3.14 = Vpk,

Vpk = 37.699V.

To get rms of half wave rectifer:

vrms(halfwave) = vpk/2.

Vrms(half wave) = 37.699/2.

Vrms = 18.85V.

Let me explain,

For half wave rectifier:

Vave = Vpk/π

12v = Vpk / 3.14,

12*3.14 = Vpk,

Vpk = 37.699V.

To get rms of half wave rectifer:

vrms(halfwave) = vpk/2.

Vrms(half wave) = 37.699/2.

Vrms = 18.85V.

RENJITH K N said:
2 years ago

Average voltage;

Vavg=Vmax/π=12v ----> 1.

We found rms voltage = Vrms=Vmax/2 ------> 2.

From equation 1 Vmax=Vavg x π

= 12 x π

= 12 x 3.14,

= 37.68.

Applying equation 2 Vrms=Vmax/2.

= 37.68/2 .

=18.84.

Vavg=Vmax/π=12v ----> 1.

We found rms voltage = Vrms=Vmax/2 ------> 2.

From equation 1 Vmax=Vavg x π

= 12 x π

= 12 x 3.14,

= 37.68.

Applying equation 2 Vrms=Vmax/2.

= 37.68/2 .

=18.84.

KIRAN V said:
8 years ago

Given;

V avg = 12 V.

Formula taken w.r.f to Full wave rectifier.

Vavg = 2*V max / pi.

Vmax = (V avg * 3.14)/2.

Vmax = (12 * 3.14)/2.

Vmax = 18.84 V.

Vrms = V max /sq.root of (2).

Vrms = 18.84 /1.414.

Vrms = 13.323 V.

V avg = 12 V.

Formula taken w.r.f to Full wave rectifier.

Vavg = 2*V max / pi.

Vmax = (V avg * 3.14)/2.

Vmax = (12 * 3.14)/2.

Vmax = 18.84 V.

Vrms = V max /sq.root of (2).

Vrms = 18.84 /1.414.

Vrms = 13.323 V.

Shadan said:
6 years ago

Half Cycle means Half cycle flow in output so it is a half wave rectifier

So avverage voltage of half wave rectifier is =Vm/π.

So Vm =3.14*12,

Vm=26.64,

So rms value of HALF wave is Vm/2,

So 26.64/2=13.33.

So avverage voltage of half wave rectifier is =Vm/π.

So Vm =3.14*12,

Vm=26.64,

So rms value of HALF wave is Vm/2,

So 26.64/2=13.33.

Muhammad Nouman said:
5 years ago

Answer is 18.84v.

Explanation:

For Half Wave Cycle Vrms = Vm/2.

and Vm = Vavg x π where π = 3.14 and Vavg = 12v,

So Vm = 12 x 3.14 = 37.68.

and

Vrms = Vm/2 = 37.68/2 = 18.84v.

Vrms = 18.84v.

Explanation:

For Half Wave Cycle Vrms = Vm/2.

and Vm = Vavg x π where π = 3.14 and Vavg = 12v,

So Vm = 12 x 3.14 = 37.68.

and

Vrms = Vm/2 = 37.68/2 = 18.84v.

Vrms = 18.84v.

(1)

Shadan said:
6 years ago

If we talk a Avverage voltage of a complete sine wave then it is 0

So we need to Take Avvg Voltage =0.637*Vm.

Vm = 18.84,

RMS=Vm/√2.

18.84/1.414,

=13.33.

So we need to Take Avvg Voltage =0.637*Vm.

Vm = 18.84,

RMS=Vm/√2.

18.84/1.414,

=13.33.

Kaneez fatima said:
1 decade ago

You all are applying formula for full cycle, but in question we asked to find rms for half cycle. If we apply formula for the half cycle answer may be wrong.

Abhi said:
1 decade ago

Avg.value = 0.636*Max.value.

Max.value = 12/0.636 = 18.86.

but,

RMS value = Max.value/1.414.

RMS value = 18.86/1.414=13.34.

So, the option is [A].

Max.value = 12/0.636 = 18.86.

but,

RMS value = Max.value/1.414.

RMS value = 18.86/1.414=13.34.

So, the option is [A].

Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.

Quick links

Quantitative Aptitude

Verbal (English)

Reasoning

Programming

Interview

Placement Papers

© IndiaBIX™ Technologies