Electrical Engineering - Energy and Power - Discussion
Discussion Forum : Energy and Power - General Questions (Q.No. 9)
9.
A 120
resistor must carry a maximum current of 25 mA. Its rating should be at least
resistor must carry a maximum current of 25 mA. Its rating should be at leastDiscussion:
61 comments Page 6 of 7.
Suresh said:
1 decade ago
@Pankaj ahuja is correct.
Biswa said:
1 decade ago
i^2*r
=.025*.025*120=75mw
=.025*.025*120=75mw
Ritesh said:
1 decade ago
Pankaj ahuja is correct.
Sumana dey said:
1 decade ago
i^2*r=.0258.025*120=75mw
Jaswanth said:
1 decade ago
Sravanthi is correct.
Akhila R said:
1 decade ago
Pankaj Ahuja is right
Chandra sekhar said:
1 decade ago
@Pranav is correct.
HIrdsesh apl said:
1 decade ago
Yes pankaj is true.
Ashish said:
1 decade ago
How answer is 150?
S.Mohamed said:
9 years ago
Thanks @Pranav.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers