Electrical Engineering - Energy and Power - Discussion
Discussion Forum : Energy and Power - General Questions (Q.No. 9)
9.
A 120
resistor must carry a maximum current of 25 mA. Its rating should be at least
resistor must carry a maximum current of 25 mA. Its rating should be at leastDiscussion:
61 comments Page 3 of 7.
Supriyo said:
9 years ago
I too think 75mw is the correct answer.
Pratik suhas gajengi said:
9 years ago
You are right @R N Trimukhe.
Ravi ranjan said:
9 years ago
P=i2r bit here I is the RMS and irms =I'm/√2 now apply 25ma square * 120 * 2 = 150mw.
Rishipal said:
9 years ago
D is correct because maximum current is given it is not RMS current so, it changes in RMS current.
RMS current=maximum current/root2. Then power = i2r.
RMS current=maximum current/root2. Then power = i2r.
Sathish said:
1 decade ago
They are not that one is RMS value its 75 mW only.
S.Mohamed said:
9 years ago
Thanks @Pranav.
Yashmendr Tiwari said:
9 years ago
@All.
The concept of max and rms fundamental is not right bz max current already given
then why you are calculate Imax = Irms * sqrt2 = 25mA * sqrt2 = 0.0353?
Please explain me.
The concept of max and rms fundamental is not right bz max current already given
then why you are calculate Imax = Irms * sqrt2 = 25mA * sqrt2 = 0.0353?
Please explain me.
Bibek said:
8 years ago
I think 75 mW is the correct answer.
Sam said:
6 years ago
Yes it should be at least greater than the rated value.
Mustansar Zubair said:
3 months ago
P =VI
V = IR.
So,
P =I^2R.
V = IR.
So,
P =I^2R.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers