Civil Engineering - Surveying - Discussion
Discussion Forum : Surveying - Section 7 (Q.No. 8)
8.
A level when set up 25 m from peg A and 50 m from peg B reads 2.847 on a staff held on A and 3.462 on a staff held on B, keeping bubble at its centre while reading. If the reduced levels of A and B are 283.665 m and 284.295 m respectively, the collimation error per 100 m is
Discussion:
9 comments Page 1 of 1.
Idowu S A said:
10 years ago
Actual height difference between A and B = 284.295 - 283.665 = 0.63.
Height difference between A and B based on staff readings = 3.462 - 2.847 = 0.615.
Distance between A and B = 50-25 = 25 m.
Therefore collimation error per 100 m.
= (0.63 - 0.615)*(100/25).
= 0.060 m.
Height difference between A and B based on staff readings = 3.462 - 2.847 = 0.615.
Distance between A and B = 50-25 = 25 m.
Therefore collimation error per 100 m.
= (0.63 - 0.615)*(100/25).
= 0.060 m.
(15)
Ghalib said:
7 years ago
I can prove that .060 isn't it's right answer?
Try to use it as a check and see after applying this correction you wouldn't get (.63) as δh rather use 4.980 as error per 100 meters you will get the correct answer.
Try to use it as a check and see after applying this correction you wouldn't get (.63) as δh rather use 4.980 as error per 100 meters you will get the correct answer.
Amal singha said:
6 years ago
hi = 283.665+2.847 = 286.512m.
Rl of point B = 286.512-3.462 = 283.048m.
Collimaton error = 284.295-283.048 = 1.247m in 25m.
Collimation error for 100m = 1.247*4 = 4.988m.
Rl of point B = 286.512-3.462 = 283.048m.
Collimaton error = 284.295-283.048 = 1.247m in 25m.
Collimation error for 100m = 1.247*4 = 4.988m.
Civillian said:
7 years ago
The distance between A and B is 75 possible then why taking only 25 by subtracting? Please explain in detail.
Dhirendra said:
4 years ago
Yes, 0.6 is correct. I agree with the given option.
(1)
Awinash said:
7 years ago
No, The Right answer is 5. Agree @Naveen.
(1)
Iceryi said:
5 years ago
Yes, the distance between a and b is 75.
(1)
Naveen Nayak said:
7 years ago
The Least count of staff 5mm.
Deependra Jaiswal said:
7 years ago
Thank you @Idowu.
(1)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers