Civil Engineering - Surveying - Discussion
Discussion Forum : Surveying - Section 6 (Q.No. 35)
35.
A dumpy level was set up at mid-point between pegs A and B, 80 m apart and the staff readings were 1.32 and 1.56. When the level was set up at a point 10 m from A on BA produced, the staff readings obtained at A and B were 1.11 and 1.39. The correct staff reading from this set up at S should be
Discussion:
13 comments Page 1 of 2.
Gagan said:
7 years ago
1.32+1.56=2.88/2=1.44,
1.11+1.39=2.50/2=1.25,
Now 1.44+1.25=2.69/2= 1.345 ans.
1.11+1.39=2.50/2=1.25,
Now 1.44+1.25=2.69/2= 1.345 ans.
(7)
Ishfaq ahmad sofi said:
8 years ago
For mid point station { 1.56-1.32=.24} for second station {1.39-1.11=.28}.
The difference in reading shows collimation error , which is .28-.24=.04,
.04 is collimation error in 80 m.therefore in 90m = (.04/80)*90=.045,
Now correct reading at B = 1.39 - .045 = 1.345.
The difference in reading shows collimation error , which is .28-.24=.04,
.04 is collimation error in 80 m.therefore in 90m = (.04/80)*90=.045,
Now correct reading at B = 1.39 - .045 = 1.345.
(5)
Josh said:
7 years ago
What is S here? Please give details.
(3)
Satish said:
9 years ago
How to get this answer? Please explain it.
(1)
Aamir said:
9 years ago
The difference in level b/w A and B:1.56-1.32=.24.
Apparent difference = 1.39-1.11 = .28,
True difference = 1.11 + .24 = 1.35,
Collimation error in 80m = 1.39-1.35 = 0.04.
Collimation error in 90m=(.04 * 90)÷80 = .045m.
Nd correction =.045m.
Correct staff reading on B=1.390-.045=1.345m.
Apparent difference = 1.39-1.11 = .28,
True difference = 1.11 + .24 = 1.35,
Collimation error in 80m = 1.39-1.35 = 0.04.
Collimation error in 90m=(.04 * 90)÷80 = .045m.
Nd correction =.045m.
Correct staff reading on B=1.390-.045=1.345m.
Gaurav said:
8 years ago
Correct reading is required at B.
Karan said:
7 years ago
Here the sum of 1.39+0.045 is wrong it should be 1.435.
SHUBH said:
7 years ago
What is S? Please explain it.
Balvinder said:
6 years ago
Right, thanks @Gagan.
Aman said:
6 years ago
How we take 90? Please tell me.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers