Aptitude - Volume and Surface Area - Discussion

Discussion Forum : Volume and Surface Area - General Questions (Q.No. 7)
7.
50 men took a dip in a water tank 40 m long and 20 m broad on a religious day. If the average displacement of water by a man is 4 m3, then the rise in the water level in the tank will be:
20 cm
25 cm
35 cm
50 cm
Answer: Option
Explanation:

Total volume of water displaced = (4 x 50) m3 = 200 m3.

Rise in water level = 200 m 0.25 m = 25 cm.
40 x 20

Discussion:
29 comments Page 2 of 3.

Akhil said:   8 years ago
Thanks @Swarna.

Khushi said:   6 years ago
How it is 0.25? I don't understand clearly, plz explain it once.

Nisma said:   6 years ago
@Khushi.

By calculating h, we get;
h=200/20*40,
= 1/4,
= 0.25.

Bavithra said:   5 years ago
Why not we consider a cylindrical shape tank? Then the volume for the cylinder is different.

Palash said:   4 months ago
Where does 4 * 50 came from, 50 is the number of man not a unit.
Water displacement is given, which means the difference of volume is given,
And the rise of the water level means the difference in height.
4m^3 = 40 * 20 * (height difference).
Rise of water level = 0.5 cm.

Palash said:   4 months ago
Please give the clear explanation.

Ausi said:   1 month ago
Volume of the cuboid is = l * b * h.
200 meters cube = 40 * 20 * h.
h = 200/(40*20) m.
h = 0.25 m.
h = 25 cm.

Nikhita said:   8 years ago
Why should we consider the shape as cuboid?

Praveen said:   9 years ago
Nice explanation. Thanks @Swarna.

Salini said:   9 years ago
Thank you very much @Deepak.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.