Aptitude - Time and Work - Discussion

Discussion Forum : Time and Work - General Questions (Q.No. 17)
17.
A is 30% more efficient than B. How much time will they, working together, take to complete a job which A alone could have done in 23 days?
11 days
13 days

20 3 days
17

None of these
Answer: Option
Explanation:

Ratio of times taken by A and B = 100 : 130 = 10 : 13.

Suppose B takes x days to do the work.

Then, 10 : 13 :: 23 : x     =>     x = ( 23 x 13 )     =>     x = 299 .
10 10

A's 1 day's work = 1 ;
23

B's 1 day's work = 10 .
299

(A + B)'s 1 day's work = ( 1 + 10 ) = 23 = 1 .
23 299 299 13

Therefore, A and B together can complete the work in 13 days.

Discussion:
121 comments Page 13 of 13.

Dhiraj Bohara said:   1 month ago
Let X be the work efficiency of B.
According to the question, the efficiency of A becomes 1.3X,
Total efficiency of A and B = X+ 1.3X = 2.3X.

Therefore:
With 1.3X work efficiency, it takes 23 days.
With 2.3X (when A and B work together), it will take 23 × 1.3x/2.3x = 13 days.
(1)


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.