Aptitude - Time and Distance - Discussion

Discussion Forum : Time and Distance - General Questions (Q.No. 12)
12.
Robert is travelling on his cycle and has calculated to reach point A at 2 P.M. if he travels at 10 kmph, he will reach there at 12 noon if he travels at 15 kmph. At what speed must he travel to reach A at 1 P.M.?
8 kmph
11 kmph
12 kmph
14 kmph
Answer: Option
Explanation:

Let the distance travelled by x km.

Then, x - x = 2
10 15

3x - 2x = 60

x = 60 km.

Time taken to travel 60 km at 10 km/hr = 60 hrs = 6 hrs.
10

So, Robert started 6 hours before 2 P.M. i.e., at 8 A.M.

Required speed = 60 kmph. = 12 kmph.
5

Discussion:
95 comments Page 10 of 10.

Mohamed said:   2 decades ago
This is another way of doing it:

In the last step what you can do instead is (60 / S) - (60 / 15) = 1 following the same logic as the predecessor example while S is the speed that will be arriving @ 1pm.

This will bring us to (900 - 60S) / 15S = 1

-> multiply this two sides to 15S, this will reap 15S = 900 - 60S.

then 75S = 900, S = 12 km/hr.

Ashish said:   2 decades ago
Actually 5 comes as:

Robert start travelling at 8 am. Now difference between 8 am to 1 pm is 5 hrs.

So that 60/5.

Das said:   2 decades ago
Hi, could u tell me why we have done 60/5 in last step ?

Xyz said:   2 decades ago
Its 2 hours
12 noon to 2pm = 2 hours

Arunkumar said:   2 decades ago
How to find that 2. We don't know the starting time. Then how that is calculated.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.