### Discussion :: Simple Interest - General Questions (Q.No.6)

6. | A sum of Rs. 12,500 amounts to Rs. 15,500 in 4 years at the rate of simple interest. What is the rate of interest? |
|||||||||||||||

Answer: Option D Explanation: S.I. = Rs. (15500 - 12500) = Rs. 3000.
Video Explanation: https://youtu.be/SIcQu1HOmOk |

Answer Me said: (Jun 25, 2010) | |

Can someone please explain why we sub 12500 from 15500 ? |

Priyanka said: (Nov 29, 2010) | |

@answer me To get amount of S.I. for four years.. |

Juhi said: (Jul 4, 2011) | |

Amount = principal + simple interest. Dats why we subtracted amount and principal to have the simple interest. |

Yeswanth said: (Jul 30, 2011) | |

Still I deosn't understand why we have to consider SI as sub 1550 from12500. |

Abhishek said: (Aug 1, 2011) | |

Is it like Amount= P + S.I Amount= P + (P*T*R)/100 ? |

S.Gowthami said: (Aug 12, 2011) | |

In that question we are having 3 rate values,so we substitue one by one values then we get the corrct values.for example: p=12500 n=4 r=3 or 4 or 5 or 6 If we sub:3 12500*4*3/100=1500 1500+12500=14000,we are not getting the correct amount value then We sub another, 12500*6*4/100=3000 3000+12500=15500, Now we got the correct value. |

Aayush Bhatnagar said: (Sep 13, 2011) | |

The calculation used to calculate rate gives out 30 as the answer. [(3000 x 100)/(12500 x 4)] = 30. NOT 6. Can anyone throw a light on this? |

Jenson said: (Sep 23, 2011) | |

A boy saves Rs.4.65 daily. Find the least number of days in which he will be able to save an exact number of rupees. Can anyone get me answer for this ? |

Karuna said: (Sep 28, 2011) | |

"R" means what? |

Ruturaj said: (Nov 4, 2011) | |

He calculation used to calculate rate gives out 150 not 6. |

Gayu said: (Jul 7, 2012) | |

Here, 6 is the correct answer. 15500-12500=3000. Formula: SI=PNR/100. 3000=12500*4*R/100. 3000*100/12500*4=R. 300000/50000=R. R=6%. |

Pandu said: (Feb 22, 2013) | |

Here SI=PTR/100 So, SI=15500-12500=3000. P=12500, T=4YER, SO 3000=12500*4*R/100, i.e R=3000/500= 6% answer. |

Johny said: (Apr 25, 2013) | |

Why should we subtract 15500 from 12500? |

Rajesh said: (May 17, 2013) | |

We have a 12500 amount & after 4 year, we get 15500 amount so total. Profit amount or S.I in 4 Year is 3000. Now use the Formula:. S.I = (P*R*T) /100. |

Hemant said: (Jun 26, 2013) | |

A boy saves Rs.4.65 daily. Find the least number of days in which he will be able to save an exact number of rupees. Can anyone get me answer for this ? Its 20 days. |

Jyothi said: (Jul 10, 2013) | |

In question I unable to identify which is amount and which is principal please help me. What is the difference b/w amount and principal? |

Suvarna said: (Jul 24, 2013) | |

6% interest amount for 12500 is 12500/100 *6 =750. It is for 4 years thats why 12500+750+750+750+750 = 15500. |

Arif said: (Oct 30, 2013) | |

Simple interest = 15, 500-12, 500 = 3000. So we compare with options which is given: Simple interest = P*t*r/100; 3000 = 12500*4*?/100; 3000 = 125*4*3. 3000 = 1500 //not equal,then multiply by 2. 3000 = 1500*2. 3000 = 3000. It means first we take 3% of rate we get 1500 simple interest ,then multiply by 2 means that multiply by 2 with 3% of rate that is 6%. So, the answer is 6%. |

Gyanendra Parihar said: (Nov 8, 2013) | |

Total amount after 4 year is 15500 and before including interest amount is 12500 thus it is clear the interest is. 15500-12500 = 3000. If 3000 is 4 year interest than what should be one year interest. 3000/4 = 750. Now, 12500 is 100 percent than 750 is how many percent of 12500. (750X12500) /100 = 6%. |

Sana said: (Jan 13, 2014) | |

Why subtraction take place? principle & amount is equal? |

Nikhil said: (Sep 28, 2014) | |

Hi. Why we took 12500 as principal? |

Junaid said: (Dec 6, 2014) | |

By using the formula: I = P R T/100. I = 15, 500-12, 500 = 3000. 3000 = 12, 500*R*4/100. 3000*100 = 12, 500*4 R. 300000 = 50000 R. R = 300000/50000. R = 6%. |

Gopal said: (Jan 16, 2015) | |

Why we take P = 12500 any why not 15500? |

Suyog said: (Feb 21, 2015) | |

When we do following steps: 3000*100/12500*4=96. We get 96 as a answer, then how 6% is your answer? Just explain me in detail. |

Dozie said: (Jul 9, 2015) | |

S.I per annum = (15500-12500)/4 = 750. Rate = (S.I*100)/(P*T). = (750*100)/(12500*4). = 75000/50000 = 1.5. Since interest is for four years, multiply by 4, thus; 1.5*4 yrs = 6. Therefore are (rate) = 6%. |

Shri said: (Jul 24, 2015) | |

4.65*10 = 46.5. 46.5*2 = 93. Hence 20 days. |

Namit Kumar said: (Aug 19, 2015) | |

Friends its very simple. 15500-12500 = 3000 /4 = 750. 750*100/12500 = 6%. |

Vijayalaxmi said: (Aug 26, 2015) | |

Here. P = 12500. T = 4 years. Amount = S.I+P. S.I = Amount-P. S.I = 15500-12500 = 3000. R = 100*S.I/P*T = 100*3000/12500*4 = 6%. |

Raji said: (Dec 25, 2015) | |

12500*6% = 750. 750*4 = 3000. 12500+3000 = 15500. |

Rajesh said: (Dec 25, 2015) | |

--> 12500*6% = 750. ---> 750*4 = 3000. ---> 12500+3000 = 15500. Answer: 6%. |

Sarath said: (Jul 17, 2016) | |

I think Rajesh method is correct. |

Salimjoy said: (Oct 10, 2016) | |

What means PTR and SI? |

V.N.Hari said: (Nov 8, 2016) | |

To get simple interest from total money after four years (complete period) we need to subtract 12500 from total money. |

Diptiranjan said: (Jun 7, 2017) | |

It is like: 15500-12500 = 3000, 1% of Principal = 125, 3000/125=24% for 4 years. For 1 year = 24/4 = 6%. |

Kshiroda said: (Dec 6, 2017) | |

To get simple interest we have to multiply principal *rate*time/100. |

Sammanis said: (Dec 16, 2017) | |

I don't understand. Why we didn't divide 3,000 by 4 (as it is given that the principal increased in 4 years) to get the actual S.I, that is for a single year? |

Priya said: (Jan 14, 2018) | |

Why we are taking as 12, 500 instead of 15,000. We are taking the number of the year (t) is 4. So we want tot take 15,500 am I right? |

Dineshpalani said: (Feb 16, 2018) | |

Please explain this problem. |

Joy Kenny said: (May 4, 2018) | |

The formula to calculate simple interest is P x R x T / 100. So, Interest here is 15,500 - 12,500 = 3000. The principal is 12,500, Time is 4 years. Now to calculate the rate of interest use this formula, 3000 = 12500 x r x 4 / 100, 300000 = 50000r, r = 300000/50000, r = 6 %. |

Madhi said: (Jul 20, 2018) | |

How we are taking time =4yrs? |

Ayush said: (Sep 8, 2018) | |

Amount Rs.15,500. The sum Rs.15,500. Amount = 15,500 it means S.I is 3000 (i.e S.I = Amount - Sum = 15,500 - 12,500=3,000) 3000 is 24% of 12,500 (because 12,500 // 1% = 125 // 3,000/125=24% ). But 24% is for 4 year. So we divide 24%/4 and got rate 6% p.a. |

Geelani said: (Nov 16, 2018) | |

Simple To get per year S.I. 15500 -12500 = 750, Then keep anyone sum as 100%. 100% = 12500, Then, X = 750 *100/12500. X = 6. |

Nive said: (Nov 25, 2018) | |

Let me explain guys 12500 is the actual amount after 4 years amount will be 15,500 with simple interest alright so that we need to find what per cent of interest they paid for 12,500. 15,500-12500 3000. SI = PTR/100. Si = 100*r/p*t. 100*3000/12500*4, 6%. |

Rohit said: (Feb 5, 2019) | |

Principal amount = 12,500. Period = 4 Years. Rate = Find. So, S.I = (15,500-12500) = 3000. Rate ={100 x 3000/12,500/4} = 6%. |

Kumar said: (Mar 2, 2019) | |

Here, it is taken 12500 and returns 15500, that means the total amount of interest given is 15500 - 12500 = 3000. |

Bombay said: (Jul 10, 2019) | |

I = Pin where I = is the amount of interest P = present amount i = rate of interest n = number of years If Future Amount is 15500 and Present amount is 12500. Therefore 3000 is the amount of interest. F = P + I. Then; I = Pin/ 3000 = 12500 * 4 years. i = 0.06 *100. = 6%. |

Sk Safiqur Raheman said: (Oct 7, 2019) | |

Amount = Principal+S.I. =>S.I. = Amount - Principle. =>S.I.= 15500-12500 = 3000 (S.I. for 4 years). As S.I. is same in every year,So 1st yr=750. 12500*X/100 = 750. =>X=750/125= 6%. |

Ravaan said: (Jan 5, 2020) | |

15500 - 12500 = 3000. 100% = 12500, = 3000. => 24% for 4 years , Then 1 year = 6%. |

#### Post your comments here:

Name *:

Email : (optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.