Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 6)
6.
The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Rs. 2000
Rs. 2200
Rs. 2400
Data inadequate
Answer: Option
Explanation:

Let C.P. be Rs. x.

Then, 1920 - x x 100 = x - 1280 x 100
x x

1920 - x = x - 1280

2x = 3200

x = 1600

Required S.P. = 125% of Rs. 1600 = Rs. 125 x 1600 = Rs 2000.
100

Video Explanation: https://youtu.be/0tTd5TwCspY

Discussion:
96 comments Page 8 of 10.

Buk said:   8 years ago
Please simplify.

1920-x/x*100=x-1280/x*100.

Venkatesh c said:   1 decade ago
(1920+1280) /2 = 1600.

= 1600*1.25 = 2000.

Priyanka said:   8 years ago
Explain ((1920-x)/x)*100 = ((x-1280/x)*100.

Anup said:   1 decade ago
Shortcut trick:

1920+1280*2.

Ans = 1600.

Susee said:   1 decade ago
Thanks aamir your explaination is awesome.

Sai ganesh said:   1 decade ago
(1920+1280)/2 = 1600.
1600*1.25 = 2000.

Sindhu said:   8 years ago
Loss, = (s.p- c.p( loss)/ c.p) * 100.

Koyal said:   1 decade ago
I did not understand please help !

Deepika said:   3 years ago
Super explanation. Thanks @Ashwini
(8)

Malu said:   1 decade ago
What is the formula for profit%?


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.