Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 4)
4.
In a certain store, the profit is 320% of the cost. If the cost increases by 25% but the selling price remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?
Answer: Option
Explanation:
Let C.P.= Rs. 100. Then, Profit = Rs. 320, S.P. = Rs. 420.
New C.P. = 125% of Rs. 100 = Rs. 125
New S.P. = Rs. 420.
Profit = Rs. (420 - 125) = Rs. 295.
![]() |
![]() |
295 | x 100 | ![]() |
= | 1475 | % = 70% (approximately). |
420 | 21 |
Video Explanation: https://youtu.be/bQA8SB8ycbw
Discussion:
146 comments Page 2 of 15.
Blurryface said:
2 years ago
Given :
P = 3.2*C.P
= S.P - C.P --->
Thus, S.P = 4.2*C.P
C.P'(new C.P) = 1.25*C.P.
Asked : {P'(new profit)/S.P} * 100.
Solution : P' = S.P - C.P'
= S.P - 1.25*C.P' ---> Given
= S.P - 1.25*(S.P/4.2) ---> Given
=(59/84)*S.P.
Therefore
(P'/S.P)*100 = (59/84)*100 = 70.24 %.
P = 3.2*C.P
= S.P - C.P --->
Thus, S.P = 4.2*C.P
C.P'(new C.P) = 1.25*C.P.
Asked : {P'(new profit)/S.P} * 100.
Solution : P' = S.P - C.P'
= S.P - 1.25*C.P' ---> Given
= S.P - 1.25*(S.P/4.2) ---> Given
=(59/84)*S.P.
Therefore
(P'/S.P)*100 = (59/84)*100 = 70.24 %.
(12)
Bhupal said:
3 years ago
Let Cp = 100.
Gain = 320
SP = 420
Now;
Gain% = Gain ÷ sp * 100.
= 420-125/420 * 100.
= 295/420 * 100
= 29500 ÷ 420
= 70%.
Gain = 320
SP = 420
Now;
Gain% = Gain ÷ sp * 100.
= 420-125/420 * 100.
= 295/420 * 100
= 29500 ÷ 420
= 70%.
(10)
Kushal Obroy said:
1 year ago
Let C.P = x,
Given,
Profit Percentage: 320% of C.P.
Then
S.P = Gain - C.P
= 320x/100 - x = 220x/100.
Now, C.P increased by 25% then,
New C.P. = 125x /100.
Then,
New Gain = S.P. - C.P.
= 220x/100 - 125x/100,
= 95x/100.
Then, New Profit Percentage = (Gain * 100)/100.
= (95x/100)*100 /(125x/100).
= 76%.
Given,
Profit Percentage: 320% of C.P.
Then
S.P = Gain - C.P
= 320x/100 - x = 220x/100.
Now, C.P increased by 25% then,
New C.P. = 125x /100.
Then,
New Gain = S.P. - C.P.
= 220x/100 - 125x/100,
= 95x/100.
Then, New Profit Percentage = (Gain * 100)/100.
= (95x/100)*100 /(125x/100).
= 76%.
(9)
Subhojit Mukherjee said:
5 years ago
Give Profit = 320% of CP = 3.2CP.
SP-CP = 3.2CP.
SP = 4.2CP.
New CP = CP+(25% of CP).
New CP = CP+(CP/4).
New CP = 1.25CP.
New Profit = SP- New CP.
New Profit = 4.2CP - 1.25CP.
New Profit = 2.95CP.
Required Percentage = (2.95CP/4.2CP)*100.
= 70.23%.
= 70%(approximately),
SP-CP = 3.2CP.
SP = 4.2CP.
New CP = CP+(25% of CP).
New CP = CP+(CP/4).
New CP = 1.25CP.
New Profit = SP- New CP.
New Profit = 4.2CP - 1.25CP.
New Profit = 2.95CP.
Required Percentage = (2.95CP/4.2CP)*100.
= 70.23%.
= 70%(approximately),
(6)
Omare Oréna said:
3 years ago
(Gain/C.P)*100 = 320.
Taking C.P as 'x' & S.P as 'y',
We can get S.P as a function of C.P:
(y-x)/x = 320/100.
y=4.2x.
Gain as a percentage of S.P when only C.P increases by 25%:
New C.P = x + 25x/100.
= 1.25x.
S.P = y = 4.2x i.e unchanged.
(S.P - C.P)*100/S.P = (4.2x - 1.25x)*100/4.2x.
= 70%.
Taking C.P as 'x' & S.P as 'y',
We can get S.P as a function of C.P:
(y-x)/x = 320/100.
y=4.2x.
Gain as a percentage of S.P when only C.P increases by 25%:
New C.P = x + 25x/100.
= 1.25x.
S.P = y = 4.2x i.e unchanged.
(S.P - C.P)*100/S.P = (4.2x - 1.25x)*100/4.2x.
= 70%.
(6)
Helix said:
3 years ago
I can't understand this. Anyone, help me to get this.
(5)
Raju said:
6 years ago
Profit = 320%of Cp.
Profit = 320/100 *cp.
Profit/cp = 320/100.
Profit = SP-CP.
320 = Sp-100.
Sp = 420.
CP is increase by 25% = 100+25 = 125.
New Cp = 125.
Profit = Sp-Cp.
P = 420-125 = 295.
Since it is ask for Sp,
P% = 295/420*100 = 70%.
Profit = 320/100 *cp.
Profit/cp = 320/100.
Profit = SP-CP.
320 = Sp-100.
Sp = 420.
CP is increase by 25% = 100+25 = 125.
New Cp = 125.
Profit = Sp-Cp.
P = 420-125 = 295.
Since it is ask for Sp,
P% = 295/420*100 = 70%.
(4)
Prince said:
5 years ago
Can anybody tell me, why to assume the cp 100?
(4)
Kalyani said:
5 months ago
Let us assume c.p = 100,
p=320% of c.p = 320,
s.p = 100+320 = 420,
CP increase at 25% the c.p = 125,
p = 420 - 125 = 295,
p% = (295/420) * 100 =>70%.
p=320% of c.p = 320,
s.p = 100+320 = 420,
CP increase at 25% the c.p = 125,
p = 420 - 125 = 295,
p% = (295/420) * 100 =>70%.
(4)
SAYAK SEN said:
3 months ago
cp = 100,
profit = 320%,
sp = 420,
new cp = 125,
sp = 420.
Let the selling % = x.
(x/100)*420 = 320,
x = 16/21 *100.
Selling % = 70% (approx).
profit = 320%,
sp = 420,
new cp = 125,
sp = 420.
Let the selling % = x.
(x/100)*420 = 320,
x = 16/21 *100.
Selling % = 70% (approx).
(4)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers