Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 8)
8.
A man buys a cycle for Rs. 1400 and sells it at a loss of 15%. What is the selling price of the cycle?
Answer: Option
Explanation:
| S.P. = 85% of Rs. 1400 = Rs. | ![]() |
85 | x 1400 | ![]() |
= Rs. 1190 |
| 100 |
Video Explanation: https://youtu.be/jn0XIafQvAc
Discussion:
50 comments Page 4 of 5.
NEHRU said:
1 decade ago
C.P=1400
LOSS%=15%
S.P=(100-loss%)/100*C.P
Therefore S.P = (100-15)/100*1400
=85/100*1400
S.P=Rs1190
LOSS%=15%
S.P=(100-loss%)/100*C.P
Therefore S.P = (100-15)/100*1400
=85/100*1400
S.P=Rs1190
Purushottam said:
1 decade ago
LOSS(%)=(C.P-S.P)*100/C.P
15=(1400=S.P)*1400/1400
210=1400-S.P
S.P=1190 RS
15=(1400=S.P)*1400/1400
210=1400-S.P
S.P=1190 RS
Vinothini said:
1 decade ago
Listen... no formulas. So simple.
Loss=c.p-s.p we knw that,
Now 15%loss, so (100-15)=85%=0.85
For c.p of 1400,there is a loss 0.85,
s.p=1400*0.85. = 1190.
Loss=c.p-s.p we knw that,
Now 15%loss, so (100-15)=85%=0.85
For c.p of 1400,there is a loss 0.85,
s.p=1400*0.85. = 1190.
Anika said:
1 decade ago
The given explanation is short and best to solve in a short time.
Laxmi bhavani said:
1 decade ago
Given
loss=15%
c.p=1400
s.p=?
we know that loss=c.p-s.p
s.p=((100-loss%)/100)*c.p
=((100-15)/100)*1400)
=(85/100)*1400
=1190
just remember s.p formula its easy.
loss=15%
c.p=1400
s.p=?
we know that loss=c.p-s.p
s.p=((100-loss%)/100)*c.p
=((100-15)/100)*1400)
=(85/100)*1400
=1190
just remember s.p formula its easy.
Shambhu said:
1 decade ago
Very easy method Vinothini, Thanks.
Vani said:
1 decade ago
Hi friends
for finding the selling price we have one formula tat is;
costprice/100=sellingprice/(100-loss%)
here c.p=1400
loss%=15%
s.p=x(assume)
by substituting the values
1400/100= x/(100-15)
14=x/85
therefore x=1190
Note:if it is loss% given (100-loss%) or
gain% is given (100+gain%)
for finding the selling price we have one formula tat is;
costprice/100=sellingprice/(100-loss%)
here c.p=1400
loss%=15%
s.p=x(assume)
by substituting the values
1400/100= x/(100-15)
14=x/85
therefore x=1190
Note:if it is loss% given (100-loss%) or
gain% is given (100+gain%)
K.Manas said:
1 decade ago
If 100% = 1400.
Then 10% = 140.
And 5% = 70.
140 + 70 = 210 Rs.
1400 - 210 = 1190 answer.
Then 10% = 140.
And 5% = 70.
140 + 70 = 210 Rs.
1400 - 210 = 1190 answer.
Manish gowda said:
1 decade ago
Let x be the selling price then,
{(1400-x)/1400}*100 = 15.
Hence x = 1190.
{(1400-x)/1400}*100 = 15.
Hence x = 1190.
Iqra Rao said:
1 decade ago
We know that,
C.P = 100*S.p/100 - loss%.
Rearranging the formula because we find the S.P.
S.P = C.P(100-loss%)/100.
Putting the values,
S.P = 1400(100-15)/100.
S.P = 14(85).
Answer is: 1190.
C.P = 100*S.p/100 - loss%.
Rearranging the formula because we find the S.P.
S.P = C.P(100-loss%)/100.
Putting the values,
S.P = 1400(100-15)/100.
S.P = 14(85).
Answer is: 1190.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers

