Aptitude - Problems on Trains - Discussion

Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 1)
1.
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
120 metres
180 metres
324 metres
150 metres
Answer: Option
Explanation:

Speed = 60 x 5 m/sec = 50 m/sec.
18 3

Length of the train = (Speed x Time).

Length of the train = 50 x 9 m = 150 m.
3

Discussion:
643 comments Page 65 of 65.

Atungire Andrew said:   4 years ago
Thanks everyone for explaining.

Rakesh Kumar Shah said:   1 week ago
The answer is 150.

ODONGO BONNY OCEN said:   5 days ago
The answer is 150m.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.