Aptitude - Problems on Trains - Discussion
Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 1)
1.
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
Answer: Option
Explanation:
| Speed = | ![]() |
60 x | 5 | m/sec |
= | ![]() |
50 | m/sec. |
| 18 | 3 |
Length of the train = (Speed x Time).
Length of the train = |
![]() |
50 | x 9 | m = 150 m. |
| 3 |
Discussion:
643 comments Page 64 of 65.
SHIVAM PRAJAPATI said:
3 months ago
The right answer is 150 meters.
(4)
Pasupuleti Rohith Kumar said:
3 months ago
@all
Given:
Speed of train = 60 km/hr
Time taken to cross a pole = 9 sec
Formula:
=>Length of Train = Speed × Time
Step 1: Convert speed into m/s
=>60×(5/18)
=>(300/18)
=>(50/3) m/s
Step 2: Calculate the length of the train:
Length= (50/3)×9
=>50×3
=>150 meters
Shortcut Method:
=>60×(5/18)×9
=>60×(5/18)×9
=>60×(5/2)
=>30×5
=>150 meters
Given:
Speed of train = 60 km/hr
Time taken to cross a pole = 9 sec
Formula:
=>Length of Train = Speed × Time
Step 1: Convert speed into m/s
=>60×(5/18)
=>(300/18)
=>(50/3) m/s
Step 2: Calculate the length of the train:
Length= (50/3)×9
=>50×3
=>150 meters
Shortcut Method:
=>60×(5/18)×9
=>60×(5/18)×9
=>60×(5/2)
=>30×5
=>150 meters
(7)
Pasupuleti Rohith Kumar said:
3 months ago
@All.
Given:
Speed of train = 60 km/hr.
Time taken to cross a pole = 9 sec.
Formula:
=>Length of Train = Speed × Time.
Step 1: Convert speed into m/s.
=>60×(5/18).
=>(300/18).
=>(50/3) m/s.
Step 2: Calculate the length of the train:
Length= (50/3)×9.
=>50×3.
=>150 meters.
Another Shortcut Method:
=>60 ×(5/18) × 9
=>60 × (5/18) × 9
=>60 × (5/2)
=>30 × 5.
=>150 meters.
Given:
Speed of train = 60 km/hr.
Time taken to cross a pole = 9 sec.
Formula:
=>Length of Train = Speed × Time.
Step 1: Convert speed into m/s.
=>60×(5/18).
=>(300/18).
=>(50/3) m/s.
Step 2: Calculate the length of the train:
Length= (50/3)×9.
=>50×3.
=>150 meters.
Another Shortcut Method:
=>60 ×(5/18) × 9
=>60 × (5/18) × 9
=>60 × (5/2)
=>30 × 5.
=>150 meters.
(22)
JAGAN S said:
2 months ago
Thanks all for explaining it.
(8)
RANJITH Rathod said:
2 months ago
The answer is 150m/s.
(2)
Farhat Tyagi said:
2 months ago
Good, Thanks all for explaining it.
(7)
Srivatsan C said:
4 weeks ago
In one our travels 60 km.
In 60 min travels 60km which is in 1 min travels 1 km and in 60 sec it travels 1000 m.
Then, in 1 sec travels 16.666m.
As the train reaches the pole in 9 sec, so 16.66 * 9 = 150.
In 60 min travels 60km which is in 1 min travels 1 km and in 60 sec it travels 1000 m.
Then, in 1 sec travels 16.666m.
As the train reaches the pole in 9 sec, so 16.66 * 9 = 150.
(15)
Sahana c k said:
3 weeks ago
Why you take 5/18? Please explain to me.
(4)
Ishika said:
1 week ago
Yes, the correct answer is 150.
(1)
Rakesh Kumar Shah said:
1 week ago
The answer is 150.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers

m/sec
Length of the train =