Aptitude - Probability - Discussion

Discussion Forum : Probability - General Questions (Q.No. 5)
5.
Three unbiased coins are tossed. What is the probability of getting at most two heads?
3
4
1
4
3
8
7
8
Answer: Option
Explanation:

Here S = {TTT, TTH, THT, HTT, THH, HTH, HHT, HHH}

Let E = event of getting at most two heads.

Then E = {TTT, TTH, THT, HTT, THH, HTH, HHT}.

P(E) = n(E) = 7 .
n(S) 8

Discussion:
122 comments Page 12 of 13.

D.Harshali said:   7 years ago
Hi, guys my self Harshali. Discussing this question the answer is 1/2.

As p(E) = 8 and Event is getting two heads means it also includes 3 heads.
So, n(E) = (THH,HHT,THT.HHH).
P(E) = n(E)/n(P).
= 4/8.
= 1/2.

Arnika said:   7 years ago
I can't understand this, please anyone help me to get the answer clearly.

Arun Kumar said:   7 years ago
@All.

Note : At most means upto two heads not more than it.

Kharkhanhimel said:   7 years ago
Thanks all.

Javeed said:   7 years ago
In coins, we have 2 sides so 2, and how many coins they gave in the question is 3 so 2^3 = 8.

And the number HH is 7 so 7/8 is answer.

Madhu said:   7 years ago
What is unbiased coins?

Can anyone please answer me.

Prashansa said:   7 years ago
I am not understanding this. Please, someone, help me.

Jaya said:   6 years ago
Thank you for your explanation @Sundhar.

Aman Gupta said:   6 years ago
At most two head means that 2 or more than 2 heads are accepted but no coins are not haed or one head are not accepted.

Upendra said:   6 years ago
Could we use binomial probability distribution?


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.