Aptitude - Percentage - Discussion

Discussion Forum : Percentage - General Questions (Q.No. 13)
13.
Gauri went to the stationers and bought things worth Rs. 25, out of which 30 paise went on sales tax on taxable purchases. If the tax rate was 6%, then what was the cost of the tax free items?
Rs. 15
Rs. 15.70
Rs. 19.70
Rs. 20
Answer: Option
Explanation:

Let the amount taxable purchases be Rs. x.

Then, 6% of x = 30
100

x = 30 x 100 = 5.
100 6

Cost of tax free items = Rs. [25 - (5 + 0.30)] = Rs. 19.70

Discussion:
100 comments Page 3 of 10.

Swapnil said:   8 years ago
Simple..
In problem given that 30 paise went on sales tax on taxable purchase at the rate of 6%

If 6%= 30 paise
Then 100% for 30 paise is
100/6 * .30 (30 paise = 30/100= .30 rs)
= 5 rs (it is taxable amount)

Now sale tax is given 30 paise OR 6 % of taxable amount ie. 6% of 5 = .30 rs

So total taxable amount = taxable amt+ sales tax
5+.30= 5.30
Non taxable amt= total amt. - total taxable amt
= 25- 5.30
= 19.70 final ans.
(1)

Covindh said:   5 years ago
The answer is D becuase;

Given,
Total cost = Rs25 = Cost of non-taxable items + cost of taxable items = NT + T ----> eq.1
Now,
6% of cost of taxable items = Rs0.3.
Therefore, cost of taxable items = (100*0.3)/6 = Rs 5 = T.

From eq.1,
25 = NT + T.
25 = NT + 5.

Therefore, Cost of non-taxable items = Rs20 ----> Ans: D.
(1)

Kaizer said:   8 years ago
Gauri buy total 25 rs items in which some are taxable and some are tax free. After calculating 5 rs is taxable in 25 and rs 5 tax is 30 paisa. That's is why.

Tax free item = total- (taxable item price+ tax amount).

Khadarbaba said:   8 years ago
@Scarlet.

Lets say cost price of chair and table are C & T respectively.
Given, T+2(C)=400......[EQ 1] (sice there are two chairs.)
Chair at 10% loss
Table at 10% profit and
Total profit is 5%.

As there are two chairs, 2((90/100)*C)+(110/100)*T=(105/100)*400 -------> [eq 2.]

BY SOLVING EQ 1 & EQ 2, WE GET C=50.
Hence cost of the chair is 50$ but not 100$ as told by others, they didn't consider the second chair.

Shuaib said:   7 years ago
I am not understanding this. Please explain me.

Ratan said:   8 years ago
X is assumed to be of taxable purchase right which comes out to be rs 5, It means that the taxable item would have a cost of ( 5-0.30 ) I think, Explain Please.

Kishan said:   8 years ago
6% of 5 is 30 paise, so the answer must be D.

Preeti said:   8 years ago
Let the sum paid to Y per week be Rs. z.
Then X will get= 120% of Y,

It means= z*120/100= 6/5 z.
Let the total is z+6/5 z = 550.
(5z+6z)/5 =550,
11z=550*5,
z = 250 Ans.

Tarun said:   8 years ago
Two tailors X and Y are paid a total of Rs.550 per week by their employer. If X is paid 120 percent of the sum paid to y, how much is Y paid per week?
Can anyone help me to find out solution?

Dhanush raj said:   8 years ago
Given 400$.

Assume the cost of the table is 250 and cost of two chairs 150.
250+150=400.
10% loss from chairs=150-15=135.
And 10% profit from table=250+25=275.
275+135=410 .
Here in this 410, 5% of profit is added i.e,. 10$.

So, the cost price of chair is 150.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.