Aptitude - Partnership - Discussion

Discussion Forum : Partnership - General Questions (Q.No. 1)
1.
A and B invest in a business in the ratio 3 : 2. If 5% of the total profit goes to charity and A's share is Rs. 855, the total profit is:
Rs. 1425
Rs. 1500
Rs. 1537.50
Rs. 1576
Answer: Option
Explanation:

Let the total profit be Rs. 100.

After paying to charity, A's share = Rs. 95 x 3 = Rs. 57.
5

If A's share is Rs. 57, total profit = Rs. 100.

If A's share Rs. 855, total profit = 100 x 855 = 1500.
57

Discussion:
99 comments Page 8 of 10.

Dinesh said:   2 years ago
3 : 2

3/5 X * 95/100 = 855
X = 855 * 5/3 * 100/95
X = 1500.
(22)

Aftab afridi said:   9 years ago
Why we are taking 100/57 at last step? Please explain it.

Usha said:   1 decade ago
Why we are calculating by 100/57 why dont we take 57/100?

Indu said:   1 decade ago
Why we take 100/57 instead of 57/100? it is so confusing.

Sathish said:   1 decade ago
Why we are taking 100/57 at last step, No one tell above?

Prem said:   1 decade ago
3 = 855.
2 = ?

=> 855*2 = 1500.

B's share is 1500.

Sundar said:   8 years ago
Why 3/5 is considered here? Please explain in detail.

Manu said:   2 decades ago
Please. Give me details of calculations step by step.

Jaz said:   1 decade ago
A share s 3 and B share s 2...so totally 3+2=5

Rama Krishna Reddy said:   7 years ago
Nice explanation, Thanks @Rama Krishna Reddy.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.