Aptitude - Partnership - Discussion

Discussion Forum : Partnership - General Questions (Q.No. 1)
1.
A and B invest in a business in the ratio 3 : 2. If 5% of the total profit goes to charity and A's share is Rs. 855, the total profit is:
Rs. 1425
Rs. 1500
Rs. 1537.50
Rs. 1576
Answer: Option
Explanation:

Let the total profit be Rs. 100.

After paying to charity, A's share = Rs. 95 x 3 = Rs. 57.
5

If A's share is Rs. 57, total profit = Rs. 100.

If A's share Rs. 855, total profit = 100 x 855 = 1500.
57

Discussion:
99 comments Page 10 of 10.

Sunita Hati said:   4 years ago
A and B invested in the ratio 3:2,
So, profit also 3:2 If 3r=855,2r=570 .
5% goes to charity,
So 95% = 855 + 570 = 1425.
If, 95%=1425 then 100% = 1500.
(120)

Sai said:   3 years ago
Excellent, Thanks everyone for the answer.
(22)

Pallavi Sesetti said:   2 years ago
Total profit 1500.
Less 5% = 75.
A share 1425 * 3/5 = 855.
B share 1425 * 2/5 = 570.
(19)

Bhimashankar said:   2 years ago
A's share is 855.
855/3 = 285.
285×5 = 1425,
1425/95 = 15.

Now 15 is the 1% of total profit,
15×100 = 1500.
(18)

Dinesh said:   2 years ago
3 : 2

3/5 X * 95/100 = 855
X = 855 * 5/3 * 100/95
X = 1500.
(22)

Mamidi poojitha said:   2 years ago
Thanks all for explaining the answer.
(12)

Manoj said:   1 year ago
a:b = 3:2
Total parts 5.
5%goes to charity then 100-5 = 95%.
then 95/5 = 19.
a = 3 * 19 = 57.
b = 2 * 19 = 38.
The profit is 855/57 = 15.
15*100=1500
(46)

Sabarish said:   1 year ago
Total profit 100%, and 5% is given to charity.
Total profit% for A & B = 95,
95% money split into to 5 parts (3:2),
95/5 = 19.
Profit % for A = 57%(3*19) | B = 38% (2*19).

x is total amount of profit.
x * 57% = 855,
x = 855/0.57,
x = 1500.
(29)

Bikramjit Namasudra said:   1 week ago
In a business A and B invest ratio is 3:2.
Here mentioned A's share in business Rs. 855.
Let's suppose, A's share in the business ratio is 3 and B's share in the business ratio is 2.
Here already mentioned A=855.
If we divide 855 by 3= 285 per 1 ratio,
That means B=570.
So,
A= 855 + B = 570 = 1425.
1425 is the 95% of total profit.
Because, 5% of the total profit goes to charity.
If we 1425 divided by 95% we get 1500
Therefore, the correct answer is (B) Rs.1500


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.