Aptitude - Odd Man Out and Series - Discussion
Discussion Forum : Odd Man Out and Series - Missing No. (Q.No. 1)
Directions to Solve
Insert the missing number.
1.
16, 33, 65, 131, 261, (....)
Answer: Option
Explanation:
Each number is twice the preceding one with 1 added or subtracted alternatively.
So, the next number is (2 x 261 + 1) = 523.
Discussion:
12 comments Page 1 of 2.
Supriya said:
4 years ago
16+16 = 32 + 1 = 33.
33+33 = 66 - 1 = 65.
65+65 = 130 + 1 = 131.
131+131 = 262 - 1 = 261.
261+261 = 522 + 1 = 523.
Hence 523 is the answer.
33+33 = 66 - 1 = 65.
65+65 = 130 + 1 = 131.
131+131 = 262 - 1 = 261.
261+261 = 522 + 1 = 523.
Hence 523 is the answer.
(7)
Karthik said:
5 years ago
16+16=32+1 = 33,
33+33=66-1 = 65,
65+65=130+1 = 131,
131+131=262-1 = 261,
261+261=522+1 = 523.
33+33=66-1 = 65,
65+65=130+1 = 131,
131+131=262-1 = 261,
261+261=522+1 = 523.
Neeraj Kumar said:
6 years ago
16 * 2 + 1 = 33.
33 * 2 - 1 = 65.
65 * 2 + 1 = 131.
131 * 2 - 1 = 261.
261 * 2 + 1 = 523.
33 * 2 - 1 = 65.
65 * 2 + 1 = 131.
131 * 2 - 1 = 261.
261 * 2 + 1 = 523.
Danny said:
6 years ago
If each number is twice the preceding number with 1 added or subtracted then why isn't the answer 521?
B.T.L.Aruna said:
6 years ago
16*2+1 = 33.
2*33-1 = 65.
2*65+1 = 131.
2*131-1 = 261.
2*261+1 = 523.
2*33-1 = 65.
2*65+1 = 131.
2*131-1 = 261.
2*261+1 = 523.
Kartik sharma said:
8 years ago
See, if we square the number and then divide by half of it and add 1 and subtract 1 in alternative way wise we will get the number.
Method :-
16 * 16 = 256 , 256 / 8 = 32 , 32+1 = 33.
33 * 33 = 1089 , 1089 / 16.5 = 66 , 66 -1 = 65.
261 * 261 = 68121 , 68121 / 130.5 = 522 , 522 + 1 = 523.
Method :-
16 * 16 = 256 , 256 / 8 = 32 , 32+1 = 33.
33 * 33 = 1089 , 1089 / 16.5 = 66 , 66 -1 = 65.
261 * 261 = 68121 , 68121 / 130.5 = 522 , 522 + 1 = 523.
(1)
123 said:
9 years ago
Yes, 523 is the correct answer.
Bipin parida said:
10 years ago
16*2+1 = 33.
2*33-1 = 65.
2*65+1 = 131.
2*131-1 = 261.
2*261+1 = 523.
2*33-1 = 65.
2*65+1 = 131.
2*131-1 = 261.
2*261+1 = 523.
Dolly said:
1 decade ago
Then the answer could b even 521 as 2*261-1 = 521, when we can sub 1 from the above one that is 2*131-1.
Why not from 261?
Why not from 261?
Pooja said:
1 decade ago
Here
16*2+1=33
2*33-1+65
2*65+1=131
2*131-1=261
2*261+1=523
16*2+1=33
2*33-1+65
2*65+1=131
2*131-1=261
2*261+1=523
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers