Aptitude - Boats and Streams - Discussion
Discussion Forum : Boats and Streams - General Questions (Q.No. 4)
4.
A motorboat, whose speed in 15 km/hr in still water goes 30 km downstream and comes back in a total of 4 hours 30 minutes. The speed of the stream (in km/hr) is:
Answer: Option
Explanation:
Let the speed of the stream be x km/hr. Then,
Speed downstream = (15 + x) km/hr,
Speed upstream = (15 - x) km/hr.
|
30 | + | 30 | = 4 | 1 |
| (15 + x) | (15 - x) | 2 |
|
900 | = | 9 |
| 225 - x2 | 2 |
9x2 = 225
x2 = 25
x = 5 km/hr.
Video Explanation: https://youtu.be/lMFnNB3YQOo
Discussion:
65 comments Page 2 of 7.
Sivaraj Pandian said:
6 months ago
Thank You @Padmagadi.
(1)
Sowmya.G said:
9 years ago
Speed= 15km/hr
Distance= 30 km/hr
Time= distance/speed
Speed of stream (v) is taken as x
Speed of boat in still water(u)=15km/hr
So,
Speed upstream=(15-x) km/hr.
Speed downstream=(15+x)km/hr.
30/15+x + 30/15-x=4 1/2(this is equation is written with the help of, time= distance/speed)
Further calculations are made. So we get x=5 km/hr.
Distance= 30 km/hr
Time= distance/speed
Speed of stream (v) is taken as x
Speed of boat in still water(u)=15km/hr
So,
Speed upstream=(15-x) km/hr.
Speed downstream=(15+x)km/hr.
30/15+x + 30/15-x=4 1/2(this is equation is written with the help of, time= distance/speed)
Further calculations are made. So we get x=5 km/hr.
(1)
Tanu said:
6 years ago
Motorboat goes down stream 30 kilometre and again returns to the starting point from a total time of 4 hours and 30 minutes if the speed of the stream is 5 kilometre per hour then find the speed of the motor boat in still water please solve this.
(1)
Geetha said:
8 years ago
How 900 came? Explain.
(1)
AdityaLath said:
1 decade ago
Short trick:
D = z(x^2-y^2)/2x.
Where.
D = Distance.
Z = Time taken.
x = Speed of boat in still water.
y = Speed of stream.
30 = 9*(15^2-y^2)/2*2*15.
200 = 225-y^2.
y^2 = 25.
y = 5 answer.
D = z(x^2-y^2)/2x.
Where.
D = Distance.
Z = Time taken.
x = Speed of boat in still water.
y = Speed of stream.
30 = 9*(15^2-y^2)/2*2*15.
200 = 225-y^2.
y^2 = 25.
y = 5 answer.
Sneha said:
10 years ago
How you people got 9/2? Please explain that.
Anjali said:
10 years ago
Please explain it in an easy way, which will be helpful for me.
Ranjith said:
10 years ago
4 hours and 30 minutes as 9/2. Total in terms of km/ hr.
Muthu said:
10 years ago
@Ajax.
You answer is very simple. But I don't understand it please explain Clearly.
You answer is very simple. But I don't understand it please explain Clearly.
Eve said:
10 years ago
Why is it downstream + something and upstream - something?
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers