Aptitude - Average - Discussion
Discussion Forum : Average - General Questions (Q.No. 7)
7.
The average monthly income of P and Q is Rs. 5050. The average monthly income of Q and R is Rs. 6250 and the average monthly income of P and R is Rs. 5200. The monthly income of P is:
Answer: Option
Explanation:
Let P, Q and R represent their respective monthly incomes. Then, we have:
P + Q = (5050 x 2) = 10100 .... (i)
Q + R = (6250 x 2) = 12500 .... (ii)
P + R = (5200 x 2) = 10400 .... (iii)
Adding (i), (ii) and (iii), we get: 2(P + Q + R) = 33000 or P + Q + R = 16500 .... (iv)
Subtracting (ii) from (iv), we get P = 4000.
P's monthly income = Rs. 4000.
Discussion:
93 comments Page 2 of 10.
Avinash Kumar Maurya said:
1 decade ago
p/2+q/2 = 5050-------1.
q/2+r/2 = 6250--------2.
from equation 2,
q/2 = 6250-r/2.
Put equation 1 in q/2.
p/2+6250-r/2 = 5050.
p/2-r/2 = 5050-6250.
p/2-r/2 = -1200.
According 3 condition,
p/2+r/2 = 5200-------3.
From add 2 and 3,
p/2-r/2+p/2+r/2 = -1200+500.
p/2+p/2 = 4000.
p = 4000.
q/2+r/2 = 6250--------2.
from equation 2,
q/2 = 6250-r/2.
Put equation 1 in q/2.
p/2+6250-r/2 = 5050.
p/2-r/2 = 5050-6250.
p/2-r/2 = -1200.
According 3 condition,
p/2+r/2 = 5200-------3.
From add 2 and 3,
p/2-r/2+p/2+r/2 = -1200+500.
p/2+p/2 = 4000.
p = 4000.
Ananthi Ck said:
1 decade ago
Let p&q =5050---(1).
q& r = 6250 --- (2).
p&r = 5200---(3).
We have to find p?
So, (1)+(3)p&q+p&r = 5050+5200.
p&Q&r = 10250 already given q&r = 6250.
We need to find p only, so p = (p&Q&r)10250 -(q&r)6250 (1)+(3)-(2).
p = 4000.
q& r = 6250 --- (2).
p&r = 5200---(3).
We have to find p?
So, (1)+(3)p&q+p&r = 5050+5200.
p&Q&r = 10250 already given q&r = 6250.
We need to find p only, so p = (p&Q&r)10250 -(q&r)6250 (1)+(3)-(2).
p = 4000.
Swathi said:
1 decade ago
4 A secret can be told only 2 persons in 5 minutes. The same person tells to 2 more persons and so on. How long will take to tell it to 768 persons?
A) 47. 5 min b) 50 min c) 500 min d) 49 min.
Can anyone help me in finding the solution for this problem as soon as possible ?
A) 47. 5 min b) 50 min c) 500 min d) 49 min.
Can anyone help me in finding the solution for this problem as soon as possible ?
Sanket jadhav said:
6 years ago
(P+Q)/2 =5050.
P+Q=10100 -----> 1
Similarly;
Q+R=12500 -----> 2
P+R=10400 -----> 3
.
.
.
Addition of these 3 equation.
P+Q+Q+R+P+R = 10100 + 12500 + 10400.
2(P+Q+R) = 33000,
P+Q+R=16500 -----> 4.
Put eqn 2 in eqn 4.
P+12500 = 16500,
P = 16500-12500,
P = 4000.
P+Q=10100 -----> 1
Similarly;
Q+R=12500 -----> 2
P+R=10400 -----> 3
.
.
.
Addition of these 3 equation.
P+Q+Q+R+P+R = 10100 + 12500 + 10400.
2(P+Q+R) = 33000,
P+Q+R=16500 -----> 4.
Put eqn 2 in eqn 4.
P+12500 = 16500,
P = 16500-12500,
P = 4000.
Pranav said:
9 years ago
Think Logically.
Given Data:
P and Q = 5050.
Q and R = 6250.
P and R = 5200.
Solution:
Take common point = (Q and R) - (P and R).
(6250) - (5200) = 1050 -----> equation 1.
Now,
(P and Q) - (equation 1).
(5050) - (1050) = 4000.
So, the Answer is 4000.
Given Data:
P and Q = 5050.
Q and R = 6250.
P and R = 5200.
Solution:
Take common point = (Q and R) - (P and R).
(6250) - (5200) = 1050 -----> equation 1.
Now,
(P and Q) - (equation 1).
(5050) - (1050) = 4000.
So, the Answer is 4000.
Mani.bandavath said:
1 decade ago
p+q=5050*2=10100
q+r=6250*2=12500
p+r=5200*2=10400
than the total income is (p+q)+(q+r)+(p+r)= 133000
we have 2(p+q+r)=133000
next 2 dividing to 133000
It become p+q+r=16500
then we apply q+r values in there place
p+12500=16500
p=16500-12500
p=4000
Ok?
q+r=6250*2=12500
p+r=5200*2=10400
than the total income is (p+q)+(q+r)+(p+r)= 133000
we have 2(p+q+r)=133000
next 2 dividing to 133000
It become p+q+r=16500
then we apply q+r values in there place
p+12500=16500
p=16500-12500
p=4000
Ok?
Aman Dewangan said:
9 years ago
It can be solved directly:
(p+q) = (2*5050).....(1)
(p+r) = (2*5200).....(2)
We want to get value of p.
So,
Add eq (1 & 2)
=> 2p+(q+r) = 20500....(3)
=> As (q+r) = (2*6250) is given,
Put this in eq.(3).
2p = 20500-12500,
2p = 8000,
p = 4000.
(p+q) = (2*5050).....(1)
(p+r) = (2*5200).....(2)
We want to get value of p.
So,
Add eq (1 & 2)
=> 2p+(q+r) = 20500....(3)
=> As (q+r) = (2*6250) is given,
Put this in eq.(3).
2p = 20500-12500,
2p = 8000,
p = 4000.
Selva said:
4 years ago
No confusion we can do like this,
P + Q = (5050 x 2) = 10100,
Q + R = (6250 x 2) = 12500,
P + R = (5200 x 2) = 10400.
We need only p so,
p+q-(q+r)+p+r = p+q-q-r+p+r= 2P(cancel r and q).
10100 - 12500 + 10400 = 8000.
2P = 8000.
P = 4000.
That's it.
P + Q = (5050 x 2) = 10100,
Q + R = (6250 x 2) = 12500,
P + R = (5200 x 2) = 10400.
We need only p so,
p+q-(q+r)+p+r = p+q-q-r+p+r= 2P(cancel r and q).
10100 - 12500 + 10400 = 8000.
2P = 8000.
P = 4000.
That's it.
(6)
Selva said:
4 years ago
No confusion we can do like this,
P + Q = (5050 x 2) = 10100,
Q + R = (6250 x 2) = 12500,
P + R = (5200 x 2) = 10400.
We need only p so,
p+q-(q+r)+p+r = p+q-q-r+p+r= 2P(cancel r and q).
10100 - 12500 + 10400 = 8000.
2P = 8000.
P = 4000.
That's it.
P + Q = (5050 x 2) = 10100,
Q + R = (6250 x 2) = 12500,
P + R = (5200 x 2) = 10400.
We need only p so,
p+q-(q+r)+p+r = p+q-q-r+p+r= 2P(cancel r and q).
10100 - 12500 + 10400 = 8000.
2P = 8000.
P = 4000.
That's it.
(3)
Aarthi said:
1 decade ago
p+q = 5050.
q+r = 6250.
p+r = 5200.
We have to add this three equations P+q+q+r+p+r = 16500.
Then we get 2(p+q+r) = 16500.
p+q+r = 8250.
q+r = 6250.
We want to solve the above two equations then we get p = 2000.
For me the correct value is 2000.
q+r = 6250.
p+r = 5200.
We have to add this three equations P+q+q+r+p+r = 16500.
Then we get 2(p+q+r) = 16500.
p+q+r = 8250.
q+r = 6250.
We want to solve the above two equations then we get p = 2000.
For me the correct value is 2000.
(1)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers