Aptitude - Average - Discussion
Discussion Forum : Average - General Questions (Q.No. 7)
7.
The average monthly income of P and Q is Rs. 5050. The average monthly income of Q and R is Rs. 6250 and the average monthly income of P and R is Rs. 5200. The monthly income of P is:
Answer: Option
Explanation:
Let P, Q and R represent their respective monthly incomes. Then, we have:
P + Q = (5050 x 2) = 10100 .... (i)
Q + R = (6250 x 2) = 12500 .... (ii)
P + R = (5200 x 2) = 10400 .... (iii)
Adding (i), (ii) and (iii), we get: 2(P + Q + R) = 33000 or P + Q + R = 16500 .... (iv)
Subtracting (ii) from (iv), we get P = 4000.
P's monthly income = Rs. 4000.
Discussion:
93 comments Page 1 of 10.
Abhinav K said:
3 years ago
Average income of P & Q is 5050.
This means, P's average is 5050 & Q's average is 5050.
now, we can write P+Q => 5050 + 5050 = 10100 ----> 1
Similarly for Q and R average salary is 6250
hence, Q + R => 6250 + 6250 = 12500 ---> 2
Similarly for P and R average salary is 5200
hence, P + R => 5200 + 5200 = 10400 ---> 3
Adding all these equations, we get:
(P+Q)+(Q+R)+(P+R) => 10100+12500+10400 = 33000,
(P+Q)+(Q+R)+(P+R) can be written as 2(P+Q+R).
Hence, 2(P+Q+R) = 33000,
P + Q + R = 33000/2 = 16500.
we want P so:
P = 16500 - (Q+R),
P = 16500 - 12500 ( from 2),
P = 4000.
This means, P's average is 5050 & Q's average is 5050.
now, we can write P+Q => 5050 + 5050 = 10100 ----> 1
Similarly for Q and R average salary is 6250
hence, Q + R => 6250 + 6250 = 12500 ---> 2
Similarly for P and R average salary is 5200
hence, P + R => 5200 + 5200 = 10400 ---> 3
Adding all these equations, we get:
(P+Q)+(Q+R)+(P+R) => 10100+12500+10400 = 33000,
(P+Q)+(Q+R)+(P+R) can be written as 2(P+Q+R).
Hence, 2(P+Q+R) = 33000,
P + Q + R = 33000/2 = 16500.
we want P so:
P = 16500 - (Q+R),
P = 16500 - 12500 ( from 2),
P = 4000.
(107)
Vikas said:
3 years ago
Work done by p,q is 5050.
Work done by q,r is 6250.
So,
6250 - 5050 = 1200,
ie 5200 - 1200=4000
Which is work done by P.
Work done by q,r is 6250.
So,
6250 - 5050 = 1200,
ie 5200 - 1200=4000
Which is work done by P.
(52)
Tadele said:
4 years ago
In simple word;
5050 + 5200 = 10250.
10250 - 6250 = 4000.
The correct answer is 4000.
5050 + 5200 = 10250.
10250 - 6250 = 4000.
The correct answer is 4000.
(74)
Selva said:
4 years ago
No confusion we can do like this,
P + Q = (5050 x 2) = 10100,
Q + R = (6250 x 2) = 12500,
P + R = (5200 x 2) = 10400.
We need only p so,
p+q-(q+r)+p+r = p+q-q-r+p+r= 2P(cancel r and q).
10100 - 12500 + 10400 = 8000.
2P = 8000.
P = 4000.
That's it.
P + Q = (5050 x 2) = 10100,
Q + R = (6250 x 2) = 12500,
P + R = (5200 x 2) = 10400.
We need only p so,
p+q-(q+r)+p+r = p+q-q-r+p+r= 2P(cancel r and q).
10100 - 12500 + 10400 = 8000.
2P = 8000.
P = 4000.
That's it.
(6)
Selva said:
4 years ago
No confusion we can do like this,
P + Q = (5050 x 2) = 10100,
Q + R = (6250 x 2) = 12500,
P + R = (5200 x 2) = 10400.
We need only p so,
p+q-(q+r)+p+r = p+q-q-r+p+r= 2P(cancel r and q).
10100 - 12500 + 10400 = 8000.
2P = 8000.
P = 4000.
That's it.
P + Q = (5050 x 2) = 10100,
Q + R = (6250 x 2) = 12500,
P + R = (5200 x 2) = 10400.
We need only p so,
p+q-(q+r)+p+r = p+q-q-r+p+r= 2P(cancel r and q).
10100 - 12500 + 10400 = 8000.
2P = 8000.
P = 4000.
That's it.
(3)
Riz said:
4 years ago
p+q = 10100.
q+r = 12500.
p+r = 10400.
So we can say (p+q)+(q+r)+(p+r) = 10100 + 12500 + 10400.
we can write this as 2(p+q+R)= 33000,
p+q+r = 16500.
Now q+r= we know (12500),
p+12500= 16500,
p= 16500-12500,
Hence p= 4000.
q+r = 12500.
p+r = 10400.
So we can say (p+q)+(q+r)+(p+r) = 10100 + 12500 + 10400.
we can write this as 2(p+q+R)= 33000,
p+q+r = 16500.
Now q+r= we know (12500),
p+12500= 16500,
p= 16500-12500,
Hence p= 4000.
(9)
Chandu said:
4 years ago
SIMPLE;
(p+q)/2 = 5050 ------> (1)
(q+r)/2 = 6250 ------> (2)
(p+r)/2 = 5200 ------> (3)
(2) - (1) ------> r= p + 2400.
Substitude r in (3)
(p + p + 2400)/2 = 5020.
2p = 10400 - 2400.
2p =8000.
p = 4000.
(p+q)/2 = 5050 ------> (1)
(q+r)/2 = 6250 ------> (2)
(p+r)/2 = 5200 ------> (3)
(2) - (1) ------> r= p + 2400.
Substitude r in (3)
(p + p + 2400)/2 = 5020.
2p = 10400 - 2400.
2p =8000.
p = 4000.
(3)
Lokesh patil said:
5 years ago
In simple words, 5050 + 5200 = 10250.
10250 - 6250 = 4000.
10250 - 6250 = 4000.
(17)
Anjaneyulu said:
5 years ago
In question, he said an average of p and q =5050
Average means the sum of items by a number of items.
Here items are p and q so they are 2 .so the average is p+q/2=5050, dr4 p+q=1100.
Average means the sum of items by a number of items.
Here items are p and q so they are 2 .so the average is p+q/2=5050, dr4 p+q=1100.
(2)
Vamsi said:
6 years ago
P&Q+P&R=5050+5200=10250.
Q&R=10250 (PQR total value) -6250 (QR) =4000 this is answer.
Q&R=10250 (PQR total value) -6250 (QR) =4000 this is answer.
(4)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers