Electronic Devices - Op-Amp Applications - Discussion
Discussion Forum : Op-Amp Applications - General Questions (Q.No. 1)
1.
Calculate the output voltage for this circuit when V1 = 2.5 V and V2 = 2.25 V.

Discussion:
22 comments Page 2 of 3.
Javed said:
1 decade ago
We can calculate the current between two voltage and the find drop across the resistor?
Harsh tyagi said:
8 years ago
First apply the nodal equation and find the output of first two op-amp. The upper one has output -.25 volt. and the lower one has 5 volt.
Sanjay said:
9 years ago
Asking a normal q here. When amplifier at v1 and v2 have supply voltage +10 &-10v then how v1 and v2 amplified out can use on the third opamp?
Sachin said:
9 years ago
v0 =A * (V2 - V1),
A = 1 + (2 * 5k)/500.
A = 1 + (2 * 5k)/500.
Prachi Tewari said:
9 years ago
@Arnesh Sen answer is correct .
Ram said:
1 decade ago
vo=v1+v2.
Nisha said:
1 decade ago
Why you have considered 2R1 in the formula?
SUJI said:
1 decade ago
The formula for finding output of op-amp is = A(V2-V1).
Masta said:
1 decade ago
What is Rf and R1? I don't get it.
Jinju said:
1 decade ago
Vo = (v2-v1)(1+2R1/Rgain)(R3/R2), R1=R2=R3=5K, Rgain=500,
= (.25)(21)(1).
= 5.25V.
= (.25)(21)(1).
= 5.25V.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers