Aptitude - True Discount - Discussion
Discussion Forum : True Discount - General Questions (Q.No. 1)
1.
A man purchased a cow for Rs. 3000 and sold it the same day for Rs. 3600, allowing the buyer a credit of 2 years. If the rate of interest be 10% per annum, then the man has a gain of:
Answer: Option
Explanation:
C.P. = Rs. 3000.
| S.P. = Rs. | ![]() |
3600 x 100 | ![]() |
= Rs. 3000. |
| 100 + (10 x 2) |
Gain = 0%.
Discussion:
60 comments Page 3 of 6.
Tamizharasi said:
10 years ago
@Jiten.
Your explanation is very useful to understand the problem. Thank you, sir.
Your explanation is very useful to understand the problem. Thank you, sir.
Gaurav said:
1 decade ago
Allowing the buyer a credit of 2 years? What's this mean?
HELA said:
1 decade ago
A = Pw+TD.
TD = Pw.R.N/100.
A = Pw +Pw.R.N/100.
A = Pw(1+R.N/1000.
Pw = A*100/100 +R.N.
TD = Pw.R.N/100.
A = Pw +Pw.R.N/100.
A = Pw(1+R.N/1000.
Pw = A*100/100 +R.N.
Satyanarayana said:
10 years ago
Question is not clear, the rate of interest and due time are for cost price or selling price how we find out.
What I can understand C. P + S. I = S. P 3000 + (PTR/100) = 3000 + ( (300 * 2 * 10) /100) = 3600.
So C. P (3600) =S. P (3600) there is no gain.
What I can understand C. P + S. I = S. P 3000 + (PTR/100) = 3000 + ( (300 * 2 * 10) /100) = 3600.
So C. P (3600) =S. P (3600) there is no gain.
Anil said:
1 decade ago
Simple:
For the amount of 3000 per year 10% interest means = 300.
Then for 2 years = 2x300 = 600.
So buyer have to credit to him 3600.
As per the question he sold at 3600.
Therefore no gain for the seller.
For the amount of 3000 per year 10% interest means = 300.
Then for 2 years = 2x300 = 600.
So buyer have to credit to him 3600.
As per the question he sold at 3600.
Therefore no gain for the seller.
Shivam said:
10 years ago
Here the cp = 3000.
Now sp = p.w.
p.w = A - td = 3600 - p * 2 * 10/100 = 3000.
cp - pw = 0.
Thus 0 profit gain.
Now sp = p.w.
p.w = A - td = 3600 - p * 2 * 10/100 = 3000.
cp - pw = 0.
Thus 0 profit gain.
Abhi said:
10 years ago
A person buy a watch for Rs. 1950 in cash and sells it same day at Rs. 2200 on credit for 1 year, if the rate of interest is 10%. How much he gains?
Abhi said:
10 years ago
A person purchased a watch for Rs. 3000 and sold at 3600 on credit for 9 years at the rate of interest 7. 5%. What is the gain or loss to him?
Riddhi said:
9 years ago
Why the amt is not taken to calculate gain?
Because actually, he is selling at 3600 (although at credit) but he is getting 600 as profit.
Because actually, he is selling at 3600 (although at credit) but he is getting 600 as profit.
Jonny said:
3 weeks ago
I have a question, if a person buys the cow at 3000 Rs and he sells her at 3600 at the same day.
Then the interest is applicable on 3600 @ 10% for 2 years.
Please explain to me.
Then the interest is applicable on 3600 @ 10% for 2 years.
Please explain to me.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers

