Aptitude - Stocks and Shares - Discussion

Discussion Forum : Stocks and Shares - General Questions (Q.No. 7)
7.
A man invested Rs. 4455 in Rs. 10 shares quoted at Rs. 8.25. If the rate of dividend be 12%, his annual income is:
Rs. 207.40
Rs. 534.60
Rs. 648
Rs. 655.60
Answer: Option
Explanation:

Number of shares = 4455 = 540.
8.25

Face value = Rs. (540 x 10) = Rs. 5400.

Annual income = Rs. 12 x 5400 = Rs. 648.
100

Discussion:
15 comments Page 2 of 2.

Priyanka said:   1 decade ago
Check out here.

Face value== 4455.
No of shares ==10.

Dividend==12%.
Market value==8.25.
Annual income==?

By using formula== 12% of face value== 12/100*4455==534.6.
Annual income of 4455== 534.6/8.25*100==6480 :).

Amit said:   1 decade ago
How 110 shares mean 10 people?

Secondly, face value is the price quoted /printed on share certificate, here amt quoted is 18.25 but we are taking it as market value and 110 as face value.

Please anyone explain?

Thanks in advance.

Sundar said:   1 decade ago
4455/8.25 = 5.4 then how 540 came there?

Pratik said:   1 decade ago
Annual income depends on face value only?

NoNii said:   9 years ago
Well explained, Thank you @Gowthami and @Arthi.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.