Aptitude - Simple Interest - Discussion
Discussion Forum : Simple Interest - General Questions (Q.No. 13)
13.
A certain amount earns simple interest of Rs. 1750 after 7 years. Had the interest been 2% more, how much more interest would it have earned?
Answer: Option
Explanation:
We need to know the S.I., principal and time to find the rate.
Since the principal is not given, so data is inadequate.
Discussion:
97 comments Page 4 of 10.
Soumya Gochhayat said:
7 years ago
Let Principal=100 so,
1st interest = prt/100,
=> 1750= (100 * r * 7)/100,
=> r = 250,
Then if r increases by 2%,
then r =250*102/100 = 255,
so 2nd interest = (100 * 255 * 7)/100 = 1785,
Difference = 1785 - 1750 = 35. (ans).
1st interest = prt/100,
=> 1750= (100 * r * 7)/100,
=> r = 250,
Then if r increases by 2%,
then r =250*102/100 = 255,
so 2nd interest = (100 * 255 * 7)/100 = 1785,
Difference = 1785 - 1750 = 35. (ans).
Jaimunis said:
6 months ago
The total interest received for one is 350 (1750/7 = 350).
Then assume that the 350 you received is for 98%.
And do like this (350/98)*100 = 355.
So, the additional interest received is 5 then (5*7 = 35) then the answer is 35.
Then assume that the 350 you received is for 98%.
And do like this (350/98)*100 = 355.
So, the additional interest received is 5 then (5*7 = 35) then the answer is 35.
(4)
Sundar said:
1 decade ago
@ALL
SI = (PRT/100)
By applying given data in the above formula
1750 = (P x R x 7/100)
In order to find rate 'R', we need the value of 'P' (Principal amount).
Since the principal is not given, so data is inadequate.
SI = (PRT/100)
By applying given data in the above formula
1750 = (P x R x 7/100)
In order to find rate 'R', we need the value of 'P' (Principal amount).
Since the principal is not given, so data is inadequate.
Sooraj said:
7 years ago
SI=P * R/100 * T,
1750=P * R/100 * T,
When R increase by 2%.
R become 1.02R,
new SI = P * 1.02R/100 * 7,
= P * R/100 * 7 * 1.02,
= 1750 * 1.02,
= 1785.
Increase in SI = 1785-1750 = 35.
1750=P * R/100 * T,
When R increase by 2%.
R become 1.02R,
new SI = P * 1.02R/100 * 7,
= P * R/100 * 7 * 1.02,
= 1750 * 1.02,
= 1785.
Increase in SI = 1785-1750 = 35.
Akhil Subramanian said:
8 years ago
1750 divided by 7 give Interest for one year ie, Rs 250.
Here, 2% of 250 is 5.
So if the interest is increased by 2% then the Interest for one year will 255.
So for 7 years 1785.
Thus the difference will be Rs 35.
Here, 2% of 250 is 5.
So if the interest is increased by 2% then the Interest for one year will 255.
So for 7 years 1785.
Thus the difference will be Rs 35.
(1)
Amrendra Kumar said:
9 years ago
If interest would be 2% more for 7 years = 2/100*7 = 0.14, Now, earlier interest received with same principle ie Rs. 1750. Hence with 2% more interest it would be Rs. 1750*0.14 = 245,
Hence option B is correct.
Hence option B is correct.
SUSMITHA said:
5 years ago
As per my knowledge answer is 245.
SI for 7 years =1750.
RoI increases 2% means 7years *2% =14% increased so;
100% ------ 1750 means,
114% ------ =( 1750*114) /100 = 1995,
Interest increased = 1995-1750 = 245.
SI for 7 years =1750.
RoI increases 2% means 7years *2% =14% increased so;
100% ------ 1750 means,
114% ------ =( 1750*114) /100 = 1995,
Interest increased = 1995-1750 = 245.
Tarun singh said:
8 years ago
1750 = pr7/100.
Value of pr/100 = 250 from above.
Now r is 2% more.
S.I = p(1.02r)7/100.
S.I = 7.14pr/100.
Substitute the value of pr/100 in above,
S.I = 7.14*250 = 1785.
So difference = 1785-1750 = 35.
Value of pr/100 = 250 from above.
Now r is 2% more.
S.I = p(1.02r)7/100.
S.I = 7.14pr/100.
Substitute the value of pr/100 in above,
S.I = 7.14*250 = 1785.
So difference = 1785-1750 = 35.
Anusha said:
1 decade ago
@Satyajit das.
You said that si= (p*102/100*R*7)/100.
How it will come?
Mainly I want the number 102 from where it has come?
That equation 2 is also same doubt.
Can you explain me briefly?
You said that si= (p*102/100*R*7)/100.
How it will come?
Mainly I want the number 102 from where it has come?
That equation 2 is also same doubt.
Can you explain me briefly?
Anshul Agrawal said:
8 years ago
Correct answer is 35 as interest for one year will be 250 then increase with 2% lead to 255.
Then for 7 years, it will be 255*7=1785.
So, difference between interest will be 1785-1750=35.
Then for 7 years, it will be 255*7=1785.
So, difference between interest will be 1785-1750=35.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers