Aptitude - Clock - Discussion
Discussion Forum : Clock - General Questions (Q.No. 2)
2.
The reflex angle between the hands of a clock at 10.25 is:
Answer: Option
Explanation:
| Angle traced by hour hand in | 125 | hrs = | ![]() |
360 | x | 125 | ![]() |
° | = 312 | 1 | ° | . |
| 12 | 12 | 12 | 2 |
| Angle traced by minute hand in 25 min = | ![]() |
360 | x 25 | ![]() |
° | = 150°. |
| 60 |
Reflex angle = 360° - |
![]() |
312 | 1 | - 150 | ![]() |
° | = 360° - 162 | 1 | ° | = 197 | 1° | . |
| 2 | 2 | 2 |
Discussion:
270 comments Page 8 of 27.
Sandy said:
1 decade ago
From the above example, we have already got the answr for 10.25 in hour hand, then why we agin find the deg for minute hand that too only for 25 min not 10 hours? please clear my doubt.
Sathish said:
1 decade ago
Thank you sundar.
Aparna said:
1 decade ago
Thanks a lot Venu. Lekkala and Sumit.
Avinash said:
1 decade ago
@Umesh
Your answer is quite good man! Thank you.
Your answer is quite good man! Thank you.
Deepa said:
1 decade ago
@umesh
Why did you multiply 30 to 5/12?
Why did you multiply 30 to 5/12?
Gobi said:
1 decade ago
@Deepa
Because 30 degree is to mention for one hour so the angle traced out in (1 hr= 30 degrees) * (25 min ie., 25/60 hrs) = 25/2.
Because 30 degree is to mention for one hour so the angle traced out in (1 hr= 30 degrees) * (25 min ie., 25/60 hrs) = 25/2.
Gopal said:
1 decade ago
Thank you Venu. Lekkala.
B.Vamsi Srinivas said:
1 decade ago
Have a look at my solution once...
Time 10:25
Reflex Time...
11:60
-10:25
~~~~~~~
1:35
formulae to find angle
Angle = 11*(m)
---- - 30(h)
2
m = minutes
h = hours
so
now
11*35
= ----- - 30* 1
2
385 - 60
= --------
2
325
=---
2
1
=167 ---
2
Correct me if I'm wrong.
Time 10:25
Reflex Time...
11:60
-10:25
~~~~~~~
1:35
formulae to find angle
Angle = 11*(m)
---- - 30(h)
2
m = minutes
h = hours
so
now
11*35
= ----- - 30* 1
2
385 - 60
= --------
2
325
=---
2
1
=167 ---
2
Correct me if I'm wrong.
Nandhini said:
1 decade ago
This is the formula to calculate the angle.
Angle = min*(11/2)-30*hour.
Angle = min*(11/2)-30*hour.
Mayur said:
1 decade ago
Simple solution.
At 10 o'clock angle between them = 300
for 25min displacement between them = 25*5.5 = 137.5
so, angle between them = 300-137.5 = 162.5
for reflex angle = 300-162.5 = 197.5
At 10 o'clock angle between them = 300
for 25min displacement between them = 25*5.5 = 137.5
so, angle between them = 300-137.5 = 162.5
for reflex angle = 300-162.5 = 197.5
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers


Reflex angle = 360° -