Aptitude - Clock - Discussion

Discussion Forum : Clock - General Questions (Q.No. 2)
2.
The reflex angle between the hands of a clock at 10.25 is:
180°
192 1 °
2
195°
197 1 °
2
Answer: Option
Explanation:

Angle traced by hour hand in 125 hrs = 360 x 125 ° = 312 1 ° .
12 12 12 2

Angle traced by minute hand in 25 min = 360 x 25 ° = 150°.
60

Reflex angle = 360° - 312 1 - 150 ° = 360° - 162 1 ° = 197 .
2 2 2

Discussion:
270 comments Page 23 of 27.

Mahi said:   8 years ago
1) For 12 hrs 360 degree (for 1 hr 30 degree) for 10 hrs 300 degree & for 25 min converted in to hrs ie ( 25 min/60 min*30 degree)=(25/60*30)12.5 degree total-300+12.5=312.5 degree.

2) for 60 min 360 degree for 25 min 150 degree we get 1)312.5 degree & 150 degree
diff 162.5 deduct rom 360 162.5 ans-197.5 deg.

Mitul said:   8 years ago
I have made a formula to calculate clock angle.

(h-(m/5))*30 + m/2 (for calculating ordinary angle)
360 - (this formula for calculating reflex angle)

Hope it Helps!

Priya said:   8 years ago
How you get 125/12?

A.Margaret said:   8 years ago
The angle b/w 10 & 5(10:25) is 150.

For 25 min,hr hand moves 12.5 degrees.the actual angle now is 150+12.5=162.5.To calculate reflex angle 360-162.5=197.5

For simple understanding,let's assume the time is now 12.we can say the angle b/w hr hand & min hand is 0 or 360(reflex angle). At 1'o clock the angle is 30 or 330(reflex).likewise at 10:25 the angle is 162.5 or 197.5.

Mugdha said:   8 years ago
How did you get 162.5 or 197.5? @A.Margaret.

Dula said:   8 years ago
Thanks all for the given explanation.

Saswata said:   8 years ago
I think, it's 197.5 deg.

For 1 deg min hand ---hour hand rotates by 1/12 deg.
So for 10 hours, the hr hand rotates by 10*30=300 deg.
Again for 25 min --- min hand rotates by ---- 25*6 = 150 deg.
So for 150 deg rotation of min hand hour hand rotates by 150/12 = 12.5 deg.
So total hour hand rotation is 300+12.5 = 312.5 deg.
Now the angle left to rotate to complete 1 full rotation is 360-312.5 = 47,5 deg.
The reflex angle will be 150+47.5 = 197.5 deg.

It is asked to find a reflex angle not obtuse angle so the given answer is 100% right.
Thank You.

Kailash chandra patria said:   8 years ago
The angle between hand at 10 hr & 25 /Min is 210,
But hr hand passed 12.5° more (30* in 60 Min multiplied by 25 Min),
Hence net angle 210 - 12.5 = 197.5°.

Ravi singh said:   8 years ago
Reflex angle- the angle is more than 180 and less than 360 ° is called reflex angle-

The formula for this question-
M=2/11(t1*30+-∠),
∠= angle,

Form this question.
25=2/11(10*30+-∠),
25*11/2=300+-∠,
Mode
|275/2-300|=∠,
162.5=∠,
∠=360-162.5,
∠=197.5.

Avinash said:   8 years ago
We can find the angle between two hands with the help of bellow formula ( x*30) - (y*11)/2.
Here x is 10 and y is 25.
So by applying bellow formula, the angle between two hands is 162.5,
Now, angle at 10 'o clock is 300,
So, the reflex angle is 300- 162.5 = 197.5.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.