Aptitude - Clock - Discussion
Discussion Forum : Clock - General Questions (Q.No. 2)
2.
The reflex angle between the hands of a clock at 10.25 is:
Answer: Option
Explanation:
Angle traced by hour hand in | 125 | hrs = | ![]() |
360 | x | 125 | ![]() |
° | = 312 | 1 | ° | . |
12 | 12 | 12 | 2 |
Angle traced by minute hand in 25 min = | ![]() |
360 | x 25 | ![]() |
° | = 150°. |
60 |
![]() |
![]() |
312 | 1 | - 150 | ![]() |
° | = 360° - 162 | 1 | ° | = 197 | 1° | . |
2 | 2 | 2 |
Discussion:
269 comments Page 16 of 27.
Murugesh said:
1 decade ago
What is flexible angle?
Kasinath@Hyd said:
1 decade ago
So simple, to find degrees for a value > 180 or > 6'o clock.
Formula is 1/2 (60*hrs-11*min).
= 1/2(60*10-11*25) ==> 1/2(600-275).
==>162.5.
Since reflex angle i.e., 360 deg.
Therefore 360-162.5 ==> 197.5.
Formula is 1/2 (60*hrs-11*min).
= 1/2(60*10-11*25) ==> 1/2(600-275).
==>162.5.
Since reflex angle i.e., 360 deg.
Therefore 360-162.5 ==> 197.5.
Alok said:
1 decade ago
I think 125/12 is wrong.
10.25 hrs = 10h+0.25 hrs = (10*60+0.25*60) mins = 615 mins = 615/60 mins = 123/12 hrs.
10.25 hrs = 10h+0.25 hrs = (10*60+0.25*60) mins = 615 mins = 615/60 mins = 123/12 hrs.
Harindra said:
1 decade ago
10.25 = 10+25/60 = 10+5/12 = (120+5)/12 = 125/12.
So 125/12*360/12 = 312 (1/2).
And now long hand in 25 minute = 6*25 = 150.
Reflex angle = 360-(321(1/2)-150) = 197(1/2).
So 125/12*360/12 = 312 (1/2).
And now long hand in 25 minute = 6*25 = 150.
Reflex angle = 360-(321(1/2)-150) = 197(1/2).
Abhinit Aand said:
1 decade ago
This one is for those who have chosen formula to solve these sort of problems. Use formula to find angle between clock hands at 1:50? particularly to @Kasinath@Hyd.
M Rajeswari said:
1 decade ago
Hi everyone,
It is simple question The reflex angle b/w the hands of a clock at 10.25.
Then formula is 11/2M-30H.
So, we can substitute in this, 11/2(25)-30(10).
=>162.5.
Then, the angle 360-162.5.
=>197.5.
That's it.
It is simple question The reflex angle b/w the hands of a clock at 10.25.
Then formula is 11/2M-30H.
So, we can substitute in this, 11/2(25)-30(10).
=>162.5.
Then, the angle 360-162.5.
=>197.5.
That's it.
Vinod kr said:
1 decade ago
30*6=180.
25/2=12.5.
30-12.5=17.5.
180+17.5=197.5 or 197-1/2.
One more example:
3.40 or 15.40 min = ? degree angle.
30*4=120.
40/2=20.
30-40=10.
120+10=130.
Exp 12.20 min.
30*3=90.
20/2=10.
30-10=20.
90+20=110.
25/2=12.5.
30-12.5=17.5.
180+17.5=197.5 or 197-1/2.
One more example:
3.40 or 15.40 min = ? degree angle.
30*4=120.
40/2=20.
30-40=10.
120+10=130.
Exp 12.20 min.
30*3=90.
20/2=10.
30-10=20.
90+20=110.
Navnath Dombale said:
1 decade ago
Please read. Its important I'm Navnath Dombale.
Simply 10:25 means angle covered in 25 m = 12.5° (after 60 m = 30°.
For example if both hands started 12:00 then after 60 m hrs hands reaches at 1:00. So in 60 m = 30°.
So 1 m = 0.5°.
25 m means min it hand on 5. So difference in angle is (5-6-7-8-9-10 = 5 hrs angle = 150°+12.5° = 162.5°.
Reflect angle = 360°-162.5° = 197.5°.
Ans = 197.5°.
Simply 10:25 means angle covered in 25 m = 12.5° (after 60 m = 30°.
For example if both hands started 12:00 then after 60 m hrs hands reaches at 1:00. So in 60 m = 30°.
So 1 m = 0.5°.
25 m means min it hand on 5. So difference in angle is (5-6-7-8-9-10 = 5 hrs angle = 150°+12.5° = 162.5°.
Reflect angle = 360°-162.5° = 197.5°.
Ans = 197.5°.
Navnath Dombale said:
1 decade ago
How to calculate angle?
Simple solution. Take an example.
We know when hrs &min hands on 12.00 after that min hand covers 60 min then hrs hand on 1:00.
So in 60 min hrs hand cover 30 degree. So 60 m = 30° so 1 m = 0.5 °
Simple solution. Take an example.
We know when hrs &min hands on 12.00 after that min hand covers 60 min then hrs hand on 1:00.
So in 60 min hrs hand cover 30 degree. So 60 m = 30° so 1 m = 0.5 °
Ravi said:
1 decade ago
Here they had given time is 10:25.
Angle = (11/2(minutes)-30(hours)).
Angle = (11/2(25)-30(10)).
Angle = (137.5-300).
Angle = 162.5.
Ref angle = 360-162.5 = 197.5.
Angle = (11/2(minutes)-30(hours)).
Angle = (11/2(25)-30(10)).
Angle = (137.5-300).
Angle = 162.5.
Ref angle = 360-162.5 = 197.5.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers