General Knowledge - Famous Personalities - Discussion

Discussion :: Famous Personalities - Section 1 (Q.No.65)

65. 

The title of 'sparrow' given to

[A]. Napoleon
[B]. Major General Rajinder Singh
[C]. T. T. Krishnamachari
[D]. Sardar Patel

Answer: Option B

Explanation:

No answer description available for this question.

Priyanka said: (Oct 27, 2010)  
Maj Gen Rajinder Singh "Sparrow", received his commission in February 1938 into the 7th Light Cavalry. At the Academy, he earned blues in hockey and cricket. He was Commandant of his regiment during the Jammu & Kashmir war of 1947-48 where he was awarded the Maha Vir Chakra.

Kavinder Singh said: (Sep 20, 2011)  
Maj Gen Rajinder Singh "Sparrow", received his commission in February 1938 into the 7th Light Cavalry. At the Academy, he earned blues in hockey and cricket. He was Commandant of his regiment during the Jammu & Kashmir war of 1947-48 where he was awarded the Maha Vir Chakra. I AGREE WITH priyanka

Arun said: (May 27, 2013)  
Actually why is he called "Sparrow"?

Tanzeel said: (Apr 5, 2015)  
I don't know why is he called sparrow.

Pravin Shastri said: (Jun 14, 2015)  
Story behind being called 'Sparrow' It was during the battle for Zojila during the Indo-Pak war 1947/48 that Lt. Col. Rajinder Singh was assigned the near-impossible task of transporting his 7th cav. Regiment comprising Stuart tanks to the battleground at 11000 feet. He accomplished his task in record time and so terrified Pakistan intruders, that they fled the scene.

A foreign war correspondence covering the battle was so impressed by this feat that he remarked "You are an Eagle" Rajinder Singh with his characteristic modesty replied "Not Eagle I am just A Sparrow" He was called Sparrow since then.

Arnav said: (Mar 22, 2016)  
Rajinder Singh (3 October 1911- May 1994) was an Indian army major general and a two time member of the Lok Sabha, the lower house of Indian parliament. He was nicknamed 'Sparrow'.
Served in the ranks of the Indian army 3 October 1932 to 31 January 1938. Attended the Indian Military Academy, Dehra Dun and was commissioned onto the Unattached List, Indian Army 1 February 1938. Spent the next year attached to The King's Regiment (Liverpool), a British Army regiment, stationed on the North West Frontier. He was then admitted to the Indian Army and joined the 7th Light Cavalry on 24 February 1939. Promoted Lieutenant 30 April 1939. He served during World War II. He opted for the Indian Army upon the partition of India in 1947 and commanded the 7th Light Cavalry from September 1947 to May 1949.

He was awarded two Mahavir Chakras, the second highest military decoration in India, first for his role during the Indo-Pakistani War of 1947, for outstanding leadership during the advance and capture of Jhangar. And later for displaying gallantry in the 1965 Indo-Pakistan war. During the 1965 war he was GOC of the 1st Armoured Division.
Held the appointment of regimental Colonel of the 7th Light Cavalry from July 1959 to July 1969.

After retirement he joined politics and became minister in the short lived Gurnam Singh ministry in 1967. Later he was elected to the Lok Sabha in 1980 and 1985 from Jalandhar constantuency as a candidate of Indian National Congress. He died in May 1994, at the age of 83.

Post your comments here:

Name *:

Email   : (optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.